Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Prawdziwa Szwedka

SZWECJA: Nowa gwiazda radykalnej lewicy

Nooshi Dadgostar Nooshi Dadgostar Nils Petter Nilsson / Getty Images
Nowa gwiazda szwedzkiej lewicy Nooshi Dadgostar to – jak mówią jej znajomi – połączenie Che Guevary z profesorką prawa. Właśnie obaliła szwedzki rząd.
„Dziś, kiedy wchodzę do szkół, od razu widzę, że segregacja jest znacznie większa niż za moich czasów. Sama miałam w klasie dzieci lekarzy i sprzątaczy” – stwierdza Nooshi Dadgostar. Na fot. wizyta księżnej Magdaleny Bernadotte w szkole w Göteborgu.Adam Ihse/TT Newsagency/Forum „Dziś, kiedy wchodzę do szkół, od razu widzę, że segregacja jest znacznie większa niż za moich czasów. Sama miałam w klasie dzieci lekarzy i sprzątaczy” – stwierdza Nooshi Dadgostar. Na fot. wizyta księżnej Magdaleny Bernadotte w szkole w Göteborgu.

Urodziła się w ośrodku dla uchodźców w Perstorp w Skanii. Jej rodzice pochodzą z Iranu. Wychowała się w biedzie, przynajmniej jak na szwedzkie warunki: samochód był nieosiągalnym marzeniem, podobnie jak i wyjazd na wakacje. W jednym z wywiadów powiedziała: „Dorastałam w domu zupełnie pozbawionym pieniędzy. Mieliśmy długi, żadnych oszczędności. Posiadaliśmy może pięć mebli”.

Szwecja lat 80. była jednak sprawnym państwem opiekuńczym. Dlatego córka uchodźców nie mieszkała w getcie etnicznym, chodziła do przedszkola i dobrej szkoły, a jej rodzina miała do dyspozycji ładne czynszowe mieszkanie w pobliżu placów zabaw (chociaż do czasu, o czym dalej).

Polityka 28.2021 (3320) z dnia 06.07.2021; Świat; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Prawdziwa Szwedka"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022