Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Ciasto pod nogami

Znikająca zmarzlina

Skutki topnienia zmarzliny widać gołym okiem. Na fot.: uszkodzona linia kolejowa na Syberii. Skutki topnienia zmarzliny widać gołym okiem. Na fot.: uszkodzona linia kolejowa na Syberii. Shutterstock
Fala upałów w Kanadzie i na Syberii każe przypomnieć, że jedna piąta lądów pokryta jest topniejącą coraz szybciej zmarzliną. Gleba pod milionami budynków na globalnej Północy zamienia się w grzęzawisko.
Pęknięcia w wiecznej zmarzlinie. Północna Szwecja.Detren/Wikipedia Pęknięcia w wiecznej zmarzlinie. Północna Szwecja.

W Rosji stałość zmarzliny uznano za taką oczywistość, że nie wspominała o niej ani jedna ustawa federalna. A przecież pokrywa ona 65 proc. rosyjskiego terytorium. Dopiero pod koniec lata Duma ma podjąć decyzję o sfinansowaniu punktów obserwacyjnych, pozwalających prowadzić regularne badania zmarzliny. System na pewno nie ruszy przed 2024 r.

Wieczna bądź wieloletnia zmarzlina, zwana też marzłocią, to grunt zamarznięty niezależnie od pory roku przez przynajmniej dwa następujące po sobie lata.

Polityka 29.2021 (3321) z dnia 13.07.2021; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Ciasto pod nogami"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021