Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Dzieci odzyskane

KANADA: Dziecięce ofiary trudnej przeszłości

Większość grobów znajduje się w pobliżu szkół zwanych rezydencjalnymi (Indian Residential Schools). Od końca XIX w. aż do roku 1996 z mocy prawa trafiło do nich ok. 150 tys. rdzennych dzieci. Większość grobów znajduje się w pobliżu szkół zwanych rezydencjalnymi (Indian Residential Schools). Od końca XIX w. aż do roku 1996 z mocy prawa trafiło do nich ok. 150 tys. rdzennych dzieci. Jennifer Gauthier/Reuters / Forum
Odkrycie ponad tysiąca zwłok ofiar kanadyjskiego systemu edukacji wymusza poszukiwanie nowych słów. Bo stare wydają się już nieadekwatne do opisu tej tragedii.
„Dziś w Kanadzie słowo „Indianin” jest oznaką nie tylko ignorancji, ale też rasizmu. Określenie nie tylko niesprawiedliwe, ale też obelżywe.”Patryk Sroczyński „Dziś w Kanadzie słowo „Indianin” jest oznaką nie tylko ignorancji, ale też rasizmu. Określenie nie tylko niesprawiedliwe, ale też obelżywe.”

Od lat światowe media nie poświęcały tyle miejsca i uwagi doniesieniom z Kanady. W ostatnich tygodniach regularnie informowały, że na terenach trzech dawnych szkół z internatem przeznaczonych dla rdzennych dzieci, a prowadzonych przez katolickich duchownych, odnaleziono szczątki 1148 osób.

Te informacje, potwierdzone także w przededniu najważniejszego święta narodowego Canada Day (1 lipca), spowodowały eskalację wielu trudnych emocji. Z cokołów strącano królowe, pomnik Jana Pawła II napiętnowano czerwoną farbą, a w ogniu stanęło kilkanaście kościołów.

Polityka 29.2021 (3321) z dnia 13.07.2021; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Dzieci odzyskane"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014