Świat

Piłka rozrywa i zszywa

Piłka z przesłaniem

Angielska reprezentacja po finałowym meczu na Wembley. Zawodnicy stanęli murem za Marcusem Rashfordem, jednym z niefortunnych strzelców w rzutach karnych. Angielska reprezentacja po finałowym meczu na Wembley. Zawodnicy stanęli murem za Marcusem Rashfordem, jednym z niefortunnych strzelców w rzutach karnych. Laurence Griffiths/Pool/AP / EAST NEWS
Piłkarskie mistrzostwa Europy były spektaklem wyganiania z naszego kontynentu różnych demonów: nacjonalizmu, rasizmu, homofobii, maczyzmu. Czy się udało?
W czasach spektaklu i mediów społecznościowych publiczne gesty w futbolu nie są niewinne. Złe zarażają z szybkością koronawirusa. Dobre miewają moc zmieniania rzeczywistości.Mike Hewitt/Getty Images W czasach spektaklu i mediów społecznościowych publiczne gesty w futbolu nie są niewinne. Złe zarażają z szybkością koronawirusa. Dobre miewają moc zmieniania rzeczywistości.

Futbol od zawsze ciągnie za sobą demony plemienności. Co gorsza, ostatnio te demony odżywają w europejskiej polityce – w Polsce, na Węgrzech, we Francji, Włoszech, Grecji. Brytyjczycy uznali nawet, że są lepszym plemieniem od reszty, porzucili europejski projekt i ogłosili brexit. W latach 2015–16 przez spore obszary Europy przetoczyła się fala nienawiści wobec uchodźców. Polska w kopaniu piłki słaba, w słownym kopaniu Innego miałaby szanse na podium.

Mimo rozbudzonych demonów ksenofobii, mimo kryzysu idei europejskiej wielu wierzyło, że Euro 2020 (rozegrane rok później z powodu pandemii) to będzie wyjątkowy turniej.

Polityka 30.2021 (3322) z dnia 20.07.2021; Świat; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Piłka rozrywa i zszywa"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

„Zielony rycerz. Green Knight”: filmowy powrót do mitycznej Brytanii

W filmie „Zielony rycerz. Green Knight” Davida Lowery’ego oglądamy Króla Artura i jego rycerzy Okrągłego Stołu. Znowu. Co takiego tkwi w legendach arturiańskich, że współczesna kultura regularnie do nich wraca?

Marcin Zwierzchowski
27.07.2021