Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Z dala od Danii

DANIA: Jak się pozbyć obcych

Piątkowa modlitwa muzułmanów w centrum Kopenhagi. Piątkowa modlitwa muzułmanów w centrum Kopenhagi. Liselotte Sabroe/EPA / PAP
To bogate, rządzone przez lewicę państwo skandynawskie jest dziś pionierem najbardziej antyimigranckich rozwiązań w Europie. Jutro będzie wzorem dla innych?
Minister Mattias Tesfaye twierdzi, że dotychczasowa polityka migracyjna kraju zagrażała duńskiemu modelowi społeczeństwa.Andrew Kelly/Reuters/Forum Minister Mattias Tesfaye twierdzi, że dotychczasowa polityka migracyjna kraju zagrażała duńskiemu modelowi społeczeństwa.

Kilka tygodni temu Folketinget, duński parlament, zdecydowaną większością głosów przyjął ustawę, zaproponowaną przez lewicowy (nie, nie, żaden prawicowy) rząd, która pozwoli na tzw. azylowy outsourcing. Już wkrótce osoby ubiegające się tu o azyl będą odsyłane do specjalnych centrów poza Europą. I to tam będą przechodzić całą weryfikację. Dania chce takie centra stworzyć m.in. w Rwandzie, Etiopii, Egipcie i Tunezji.

Ten pomysł nikogo w Danii nie zaskoczył: to tylko ukoronowanie trwającej od czterech lat kampanii tutejszych socjaldemokratów na rzecz „naprawienia” źle działającego systemu azylowego.

Polityka 32.2021 (3324) z dnia 03.08.2021; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Z dala od Danii"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022