Świat

Skok w bok

BIAŁORUŚ: Sportowcy marzą o emigracji

Wieloboistka Jana Maksimawa razem z mężem Andrejem Krauczenką wyemigrowała kilka tygodni temu do Niemiec. Wieloboistka Jana Maksimawa razem z mężem Andrejem Krauczenką wyemigrowała kilka tygodni temu do Niemiec. Mateusz Jagielski / EAST NEWS
Białoruski sport jest skansenem, tak jak białoruskie państwo. Dlatego coraz więcej sportowców chce z niego uciec.
Lekkoatletka Kristina Cimanouska na konferencji prasowej w Warszawie.Andrzej Hulimka/Forum Lekkoatletka Kristina Cimanouska na konferencji prasowej w Warszawie.

W klasyfikacji igrzysk olimpijskich w Tokio Białoruś zajęła dopiero 45. miejsce. Bilans: jeden medal złoty (Iwan Litwinowicz w skokach na trampolinie), trzy srebrne i trzy brązowe. Wstydu nie było, ale te sukcesy przemknęły niemal niezauważone. U nas – bo przyćmiła je sprawa ucieczki do Polski białoruskiej lekkoatletki Kristiny Cimanouskiej, i u naszych sąsiadów – bo z Białorusinami o sporcie już w zasadzie nie da się rozmawiać.

Jakieś emocje rozpala tam jeszcze hokej, trochę piłka nożna, ale na pewno nie siatkówka czy szczypiorniak, o lekkiej atletyce nie wspominając.

Polityka 35.2021 (3327) z dnia 24.08.2021; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Skok w bok"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021