Świat

Bez krzyża, bez chusty

Bez krzyża, bez chusty. Świecka szkoła we Francji

Aż 65 proc. Francuzów ocenia, że system szkolny nie daje uczniom równych szans sukcesu w życiu. Aż 65 proc. Francuzów ocenia, że system szkolny nie daje uczniom równych szans sukcesu w życiu. Getty Images
Francuzi są dumni ze swoich szkół. Choć dziś utrwalają wszystkie problemy i podziały społeczeństwa. Stały się złym poligonem przyszłości.
Na początku roku szkolnego od dziesięcioleci powtarza się we Francji frazę przypisywaną Wiktorowi Hugo: „otwierajcie szkoły, to będziecie mogli zamykać więzienia”.PantherMedia Na początku roku szkolnego od dziesięcioleci powtarza się we Francji frazę przypisywaną Wiktorowi Hugo: „otwierajcie szkoły, to będziecie mogli zamykać więzienia”.

Hymn pochwalny dla francuskiej szkoły przekazał mi pisarz i najbardziej chyba znany scenarzysta filmowy na świecie Jean-Claude Carrière (1931–2021). Urodził się na głuchej wsi, w domu nie było ani jednej książki, ani jednego obrazu; dwie nauczycielki wiejskie wymogły na rodzicach, by wystarali się o stypendium dla chłopca, który potem przez całe wspaniałe życie zawodowe tworzył obrazy i książki. Ilekroć jako już senior spotykał się ze swym najserdeczniejszym przyjacielem – wznosił toast: Niech żyje republika!

Polityka 36.2021 (3328) z dnia 31.08.2021; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Bez krzyża, bez chusty"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021