Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Wraca czerwień

Wraca czerwień. W Chinach wykuwa się nowy człowiek

Kierunek zmian jest taki: chińska prowincja ma dogonić metropolie, a bogaci mają się podzielić z biednymi. Kierunek zmian jest taki: chińska prowincja ma dogonić metropolie, a bogaci mają się podzielić z biednymi. Thomas Peter/Reuters / Forum
Skala i rozmach zmian, które zarządzają chińskie władze w ostatnich miesiącach, porównywane są już z rewolucją kulturalną lat 60. Z tych gruntownych porządków ma się wyłonić nowy człowiek.
Władze coraz ostrzej egzekwują przestrzeganie praw pracowniczych. Chociaż w praktyce różnie jeszcze z tym bywa. Fabryka odzieży w Szantung we wschodnich Chinach.Barcroft Media/Getty Images Władze coraz ostrzej egzekwują przestrzeganie praw pracowniczych. Chociaż w praktyce różnie jeszcze z tym bywa. Fabryka odzieży w Szantung we wschodnich Chinach.

Ogłaszane znienacka reformy potrafią w jedną noc zmieść z rynku cały sektor usług (jak rynek korepetycji dla dzieci), ustawić do pionu miliarderów i zdyscyplinować uwielbiane przez miliony gwiazdy. Chiny przewodniczącego Xi Jinpinga mają stać się państwem równych szans i powszechnego dobrobytu. Ale nie da się tego osiągnąć bez ścisłej kontroli społeczeństwa i biznesu.

Nierówności w Chinach są dziś ogromne. Oszałamiające bogactwem metropolie uciekły lata świetlne od ubogich i zacofanych wsi i miasteczek na rubieżach.

Polityka 38.2021 (3330) z dnia 14.09.2021; Świat; s. 55
Oryginalny tytuł tekstu: "Wraca czerwień"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >