Świat

Wraca czerwień

Wraca czerwień. W Chinach wykuwa się nowy człowiek

Kierunek zmian jest taki: chińska prowincja ma dogonić metropolie, a bogaci mają się podzielić z biednymi. Kierunek zmian jest taki: chińska prowincja ma dogonić metropolie, a bogaci mają się podzielić z biednymi. Thomas Peter/Reuters / Forum
Skala i rozmach zmian, które zarządzają chińskie władze w ostatnich miesiącach, porównywane są już z rewolucją kulturalną lat 60. Z tych gruntownych porządków ma się wyłonić nowy człowiek.
Władze coraz ostrzej egzekwują przestrzeganie praw pracowniczych. Chociaż w praktyce różnie jeszcze z tym bywa. Fabryka odzieży w Szantung we wschodnich Chinach.Barcroft Media/Getty Images Władze coraz ostrzej egzekwują przestrzeganie praw pracowniczych. Chociaż w praktyce różnie jeszcze z tym bywa. Fabryka odzieży w Szantung we wschodnich Chinach.

Ogłaszane znienacka reformy potrafią w jedną noc zmieść z rynku cały sektor usług (jak rynek korepetycji dla dzieci), ustawić do pionu miliarderów i zdyscyplinować uwielbiane przez miliony gwiazdy. Chiny przewodniczącego Xi Jinpinga mają stać się państwem równych szans i powszechnego dobrobytu. Ale nie da się tego osiągnąć bez ścisłej kontroli społeczeństwa i biznesu.

Nierówności w Chinach są dziś ogromne. Oszałamiające bogactwem metropolie uciekły lata świetlne od ubogich i zacofanych wsi i miasteczek na rubieżach.

Polityka 38.2021 (3330) z dnia 14.09.2021; Świat; s. 55
Oryginalny tytuł tekstu: "Wraca czerwień"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Taktyka stanu wyjątkowego i bezwzględnych pushbacków nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Łukaszenka nadal prowadzi swój sabotaż, a nawet go nasila. Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Renata Lis
23.09.2021