Świat

Sojusz roweru z landroverem

NIEMCY: Układanki po wyborach

Od lewej: Volker Wissing (Zieloni), Annalena Baerbock (Zieloni), Christian Lindner (FDP) i Robert Habeck (Zieloni) – kogo wybiorą na kanclerza? Od lewej: Volker Wissing (Zieloni), Annalena Baerbock (Zieloni), Christian Lindner (FDP) i Robert Habeck (Zieloni) – kogo wybiorą na kanclerza? EPA / PAP
Po wyborach w Niemczech powstała nowa siła – przewrotny sojusz Zielonych i liberałów, który chce wyrwać kraj z rąk ancien régime’u.
Kanclerzem zostanie Armin Laschet (CDU) czy Olaf Scholz (SPD)?Instagram Kanclerzem zostanie Armin Laschet (CDU) czy Olaf Scholz (SPD)?

Zieloni i Żółci to ponoć wymarzona para do wyciągnięcia Niemiec z zastoju „ery Merkel”. Tak też czołowa czwórka obu partii – rzeczonych Zielonych i liberałów z FDP z jej tradycyjnym żółtym kolorem – zaprezentowała się na zdjęciu zrobionym w trakcie tajnego spotkania dwa dni po niemieckich wyborach. Oto przekładaniec nowej generacji: jesteśmy uśmiechniętymi przedstawicielami pokolenia 40+ na luzie. I 26 września nasze partie zdobyły w sumie 26,3 proc. głosów – więcej niż socjaldemokraci (25,7) i chadecy (24,1).

Polityka 41.2021 (3333) z dnia 05.10.2021; Świat; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Sojusz roweru z landroverem"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021