Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Pirat abstynent

CZECHY: Pirat Bartosz ratuje kraj

Walka z korupcją i ograniczenie zadłużenia to główne hasła Ivana Bartosza. Walka z korupcją i ograniczenie zadłużenia to główne hasła Ivana Bartosza. Tomas Tkacik / Zuma Press / Forum
Czy odtrutką na rządzących Czechami populistów okaże się nieco ekscentryczny Ivan Bartosz? Za kilka dni jego partia powalczy o zwycięstwo w wyborach parlamentarnych.
Ivan BartoszMichal Krumphanzl/CTK/PAP Ivan Bartosz

„Już dwa lata temu rozpocząłem w partii projekt »szykujemy się do rządu«” – deklaruje naczelny Pirat śródlądowych Czech. Od miesięcy próbuje podważyć swój wizerunek młodzieńczego rebelianta, luzaka i jajcarza. Stąd marsowe miny, poważne deklaracje i sążniste analizy, które wygłasza w mediach. Ma to mu dodać prestiżu, powagi i głosów w czeskich wyborach parlamentarnych, które odbędą się już 8 i 9 października.

41-letni Ivan Bartosz ewidentnie chce zostać mężem stanu. I ma na to szanse, bo jest dziś głównym konkurentem politycznym potężnego premiera Andreja Babisza. Nie bez powodu tygodniki opinii przynajmniej od wiosny zastanawiają się, jak będą wyglądały Czechy pod rządami premiera Bartosza. A eksperci z zapartym tchem śledzą sondaże, w których jego Partia Piratów raz prowadzi, raz zajmuje drugie miejsce – zaraz za ugrupowaniem ANO Babisza.

Krajowy klimat

Bartosz polityczną gwiazdą został poniekąd przez Babisza. Czeski premier, a jednocześnie jeden z najbogatszych ludzi w kraju, kieruje państwem w atmosferze podejrzeń o korupcję na wielką skalę. Najbardziej znana była sprawa jego centrum konferencyjnego „Bocianie gniazdo” – śledczy dowiedli, że firma Babisza wyłudziła na remont tego ośrodka dotacje z Unii Europejskiej. Sprawa wlokła się kilka lat, ale w końcu prokuratura ją umorzyła, choć żadnych wątpliwości nie rozwiała.

Klimat, jaki panuje w kraju, najlepiej ilustruje przypadek jednego z kluczowych świadków w sprawie: dorosły syn Babisza z pierwszego małżeństwa powtarza, że na polecenie ojca kilka lat temu został uprowadzony i wywieziony na okupowany przez Rosjan Krym. Tej sprawy również do końca nie wyjaśniono.

Babisz swoich wyborców przekonuje, że kieruje państwem tak jak swoją firmą.

Polityka 41.2021 (3333) z dnia 05.10.2021; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Pirat abstynent"
Reklama