„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Prawo słabszego

Co przyniosło unijne tournée Morawieckiego. Próbował fortelu

Komisja – jak wynika z naszych rozmów – doskonale zdaje sobie sprawę, w jakim potrzasku znalazł się PiS. Komisja – jak wynika z naszych rozmów – doskonale zdaje sobie sprawę, w jakim potrzasku znalazł się PiS. Max Skorwider
Chcąc oddalić brukselskie zarzuty o łamanie praworządności, premier Morawiecki spróbował fortelu: chciał ten spór uczynić jedną z bitew na wojnie między suwerennymi państwami i mityczną Brukselą. Jako taktyka to było nieskuteczne, jako strategia – niebezpieczne.
Trudno zakładać, że pozorowane ruchy, jak np. zapowiedziana niejasno przez premiera Morawieckiego likwidacja Izby Dyscyplinarnej w polskim Sądzie Najwyższym zrobią wrażenie na Brukseli.Bartek Kiełbowicz Trudno zakładać, że pozorowane ruchy, jak np. zapowiedziana niejasno przez premiera Morawieckiego likwidacja Izby Dyscyplinarnej w polskim Sądzie Najwyższym zrobią wrażenie na Brukseli.

Mateusz Morawiecki mówił w Strasburgu: „19 października 1984 r. zamordowany został ksiądz Popiełuszko. Solidarność walczyła o wolność i demokrację, a niektórzy z dziś wypowiadających się byli po kompletnie innej stronie. To też jest symboliczne, gdzie oni siedzą dzisiaj, a gdzie my”. Trudno powiedzieć, czy niepolscy europosłowie uchwycili tę wyrafinowaną metaforę. A tym bardziej – czy wzięli ją do siebie. Premier mówił o „Europie podwójnych standardów”. Przedstawiał siebie jako obrońcę Unii, gdzie „kraje członkowskie są panami traktatów”.

Polityka 44.2021 (3336) z dnia 26.10.2021; Świat; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Prawo słabszego"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021