Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Sandra za Elżbietę

Barbados zrywa unię personalną z Wielką Brytanią

Sandra Mason Sandra Mason John Stillwell/WPA Pool / Getty Images
Liczący 300 tys. mieszkańców karaibski Barbados był brytyjską kolonią od 1627 r.

Królowej Elżbiecie II, która ostatnio, za namową lekarzy, odwołała wizytę w Irlandii Północnej, ubędzie trochę kłopotów. 30 listopada, w 55. rocznicę uzyskania niepodległości, Barbados zrywa unię personalną i zrzuca brytyjską koronę. Królową zastąpi wybrana właśnie przez parlament pierwsza prezydent Sandra Mason, która ją dotychczas na wyspie reprezentowała jako gubernator generalna (a wcześniej była przewodniczącą Sądu Apelacyjnego). Nie będzie się musiała wyprowadzać z okazałej gubernatorskiej siedziby w Bridgetown – i zaraz po zaprzysiężeniu zabierze się do przygotowywania nowej konstytucji.

Polityka 44.2021 (3336) z dnia 26.10.2021; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Sandra za Elżbietę"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022