Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Diabelska sukcesja

FRANCJA: Eric Zemmour: kim jest nowy lider skrajnej prawicy

Eric Zemmour Eric Zemmour Chesnot / Getty Images
Na francuskiej skrajnej prawicy może wkrótce dojść do przewrotu. Czy jej nowy lider Eric Zemmour za pół roku przejmie władzę w Paryżu?
Do Viktora Orbána pielgrzymują gwiazdy francuskiej skrajnej prawicy: był Eric Zemmour, pojechała też liderka Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen.Alain Robert/SIPA/EAST NEWS Do Viktora Orbána pielgrzymują gwiazdy francuskiej skrajnej prawicy: był Eric Zemmour, pojechała też liderka Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen.

Jeszcze niedawno brzmiałoby to nieprawdopodobnie: pretendenci do francuskiej prezydentury pielgrzymują do Europy Środkowej, aby dostąpić medialnego namaszczenia ze strony premiera Węgier Viktora Orbána.

Pierwszy był Eric Zemmour. Szalenie popularny, 63-letni filigranowy dziennikarz to aktualnie czarny koń francuskiej skrajnej prawicy. Pojawił się w Budapeszcie pod koniec września i pochwalił pronatalistyczne pomysły premiera Węgier, ale nie tylko. Złożył Orbánowi ideologiczny hołd: „Podziwiam jego politykę, podziwiam jego opór wobec (…) wszelkiego rodzaju nacisków ze strony Komisji Europejskiej, Niemców, Emmanuela Macrona”.

Polityka 46.2021 (3338) z dnia 08.11.2021; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Diabelska sukcesja"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022