Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Sufit z żelaza

JAPONIA: Państwo dla panów

Symetria siły politycznej tylko na zdjęciu. Kandydaci na szefa Partii Liberalno-Demokratycznej – a w konsekwencji premiera – przed debatą wyborczą (od lewej): Taro Kono, minister ds. szczepień i reform, Fumio Kushida, obecnie premier Japonii i szef LDP, Sanae Takaichi i Seiko Noda – obie były wcześniej ministrami spraw wewnętrznych. Symetria siły politycznej tylko na zdjęciu. Kandydaci na szefa Partii Liberalno-Demokratycznej – a w konsekwencji premiera – przed debatą wyborczą (od lewej): Taro Kono, minister ds. szczepień i reform, Fumio Kushida, obecnie premier Japonii i szef LDP, Sanae Takaichi i Seiko Noda – obie były wcześniej ministrami spraw wewnętrznych. Bloomberg / Getty Images
Tylko co dziesiąty polityk w Japonii jest kobietą, żadna z nich nie była premierem. Księżniczki też nie dziedziczą tronu. Męska władza ani drgnie, choć próby szturmu zdarzają się coraz częściej.
Księżniczka Mako, bratanica cesarza Naruhito.AP/EAST NEWS Księżniczka Mako, bratanica cesarza Naruhito.

Nowy japoński premier Fumio Kishida właśnie zapewnił sobie mocny mandat. Jego Partia Liberalno-Demokratyczna (LDP), która rządzi Japonią od 1955 r. z dwoma tylko krótkimi przerwami, zwyciężyła w niedawnych wyborach i utrzymała większość w parlamencie. I właśnie o to – poczucie niezmienności – chodziło. 64-letni złotousty bankier, były minister spraw zagranicznych, zastąpił na czele partii poprzedniego lidera i premiera Yoshide Suga, który podał się do dymisji po ledwie roku (był krytykowany za złe zarządzanie w czasie pandemii).

Polityka 46.2021 (3338) z dnia 08.11.2021; Świat; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Sufit z żelaza"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022