„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Słoneczkarz

CZECHY: Premier Słoneczkarz

Petr Fiala, nowy premier Czech. Petr Fiala, nowy premier Czech. EPA / PAP
Nowym premierem Czech będzie konserwatysta Petr Fiala. Ale jakie społeczeństwo, taki konserwatyzm. U naszych sąsiadów prawica w stylu PiS nie miałaby szans.
Fiala ogłosił już priorytety rządu, którego skład kończy właśnie uzgadniać. Uwagę zwracają szczególnie dwie deklaracje: koniec z zadłużaniem państwa oraz powrót do havlowskiej polityki upominania się o prawa człowieka na świecie.Bernadett Szabo/Reuters/Forum Fiala ogłosił już priorytety rządu, którego skład kończy właśnie uzgadniać. Uwagę zwracają szczególnie dwie deklaracje: koniec z zadłużaniem państwa oraz powrót do havlowskiej polityki upominania się o prawa człowieka na świecie.

Po kilku tygodniach powyborczej nerwówki Petr Fiala już oficjalnie dostał misję tworzenia nowego rządu. Z wotum zaufania problemów nie będzie, bo jego koalicja ma 108 głosów w 200-osobowej Izbie Poselskiej.

Sytuację po wyborach skomplikowało nagłe pogorszenie stanu zdrowia prezydenta Miloša Zemana. W dniu zamknięcia urn trafił do szpitala, prawdopodobnie nieprzytomny. Zapaść prezydenta jego otoczenie ukrywało, aż w pewnym momencie prasa zaczęła pisać o puczu: podejrzewano, że prezydent jest nieprzytomny, a świta Zemana fałszuje jego podpisy na państwowych dokumentach.

Polityka 47.2021 (3339) z dnia 16.11.2021; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Słoneczkarz"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021