Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Ostro ruszyli spod świateł

NIEMCY: Trójkolorowa koalicja

Członkowie przejmującej władzę koalicji. W środku przyszły socjaldemokratyczny kanclerz Olaf Scholz. Członkowie przejmującej władzę koalicji. W środku przyszły socjaldemokratyczny kanclerz Olaf Scholz. EPA / PAP
Umowa koalicyjna ma 177 stron i czyta się ją jak frapujący program wewnętrznej przebudowy Niemiec. A po trosze także jak baśń braci Grimm o przemyślnych krasnalach, które z zapałem wyruszają do pracy, bo każdy dobrze wie, co ma robić.
Olaf ScholzAndreas Gora/DDP Images/Forum Olaf Scholz

Ci w czerwonych czapeczkach – socjaldemokraci – mają trochę więcej do powiedzenia niż pozostali. To jeden z nich podaje rytm piosence na trzy głosy. Czerwoni dbają o kwestie „twarde”, jak sprawy organizacyjne w Urzędzie Kanclerskim, wewnętrzne i resort obrony, a także „miękkie” – polityka socjalna, służba zdrowia, współpraca gospodarcza z zagranicą oraz polityka budowlana i mieszkaniowa. SPD ma kanclerza i siedmiu ministrów.

Ci w zielonych czapeczkach – ekolodzy – dbają o gospodarkę, ale tak, by była zgodna z polityką klimatyczną, ponadto o rolnictwo i ekologię, a także politykę rodzinną.

Polityka 49.2021 (3341) z dnia 30.11.2021; Świat; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Ostro ruszyli spod świateł"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022