Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Cherchez la femme

Cherchez la femme. Teraz Francuzki chcą władzy

Od lewej: Brigitte Macron, Marine Le Pen, Valérie Pécresse, Anne Hidalgo i Sarah Knafo. Od lewej: Brigitte Macron, Marine Le Pen, Valérie Pécresse, Anne Hidalgo i Sarah Knafo. W.Jacques/E. News, L.Marin/AFP/E. News, L.Dolega/EPA/PAP, V.Capman/Getty Images, C.Petit Tesson/EPA/
Szukajcie, domyślajcie się kobiety, jeśli nie widać jasno przyczyny jakiejś sprawy. Powiedzenie może trochę oklepane, ale idealnie pasuje do aktualnej francuskiej kampanii wyborczej.
Konserwatyzm Francuzów oceniających Macronów nadal wyłazi na każdym kroku: kiedy mężczyzna w związku jest dużo starszy od partnerki, tematu nie ma. Gdy sytuacja jest odwrotna, to szok i chichoty.Getty Images Konserwatyzm Francuzów oceniających Macronów nadal wyłazi na każdym kroku: kiedy mężczyzna w związku jest dużo starszy od partnerki, tematu nie ma. Gdy sytuacja jest odwrotna, to szok i chichoty.

Wiosną Francuzi wybierają prezydenta w pierwszych wyborach od rozkwitu ruchu MeToo i szokujących skandali obyczajowych. Batalia między feministkami, tradycjonalistkami, wyznawcami postawy macho i ordynarnymi mizoginami będzie istotną częścią kampanii.

Nad Sekwaną kobiety na stanowisku prezydenta nie było nigdy, a wśród premierów w dobie współczesnej 23 było mężczyznami, a tylko jedna kobieta stała na czele rządu. Kobiety oczywiście od dawna ubiegały się o prezydenturę, ale tym razem na naprawdę liczących się pozycjach są aż dwie: Valérie Pécresse – kandydatka Republikanów, czyli spadkobierczyni ruchu neogaullistowskiego, i Marine Le Pen, szefowa skrajnie prawicowego Zgrupowania Narodowego. Anne Hidalgo, mer Paryża, nie bardzo się liczy, jak reszta stawki, ale jest kandydatką Partii Socjalistycznej, rządzącej przecież Francją przez wiele lat.

One trzy zmierzą się z urzędującym prezydentem Emmanuelem Macronem i niespodziewanym, groźnym meteorem kampanii – skrajnie prawicowym Erikiem Zemmourem. A także zmierzą się z ostrą we Francji dyskusją o prawach kobiet i ich roli u władzy.

Francja straciła męskość. Nie jest pewne, czy Emmanuel Macron wygra drugą kadencję, były już sondaże wskazujące, że Valérie Pécresse może go pokonać, ale sensacją jest powodzenie Érica Zemmoura, 62-letniego dziś dziennikarza i autora bestsellerów. Jeszcze jako młody człowiek marzył o znanej we Francji roli intelektualisty-proroka na wzór Emila Zoli czy Sartre’a. Pracował w różnych redakcjach, bywał wylewany z pracy, ale kolejne prowokacje służyły rozgłosowi. Poza prognozą „wielkiego zastąpienia” (białych chrześcijan w kraju przez ciemnych muzułmanów – to tytuł jego książki sprzedanej w 800 tys. egz.) otwarcie głosił tezy mizoginii, nienawiści czy nawet wstrętu do kobiet.

Polityka 1/2.2022 (3345) z dnia 28.12.2021; Świat; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Cherchez la femme"
Reklama