Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Cherchez la femme

Cherchez la femme. Teraz Francuzki chcą władzy

Od lewej: Brigitte Macron, Marine Le Pen, Valérie Pécresse, Anne Hidalgo i Sarah Knafo. Od lewej: Brigitte Macron, Marine Le Pen, Valérie Pécresse, Anne Hidalgo i Sarah Knafo. W.Jacques/E. News, L.Marin/AFP/E. News, L.Dolega/EPA/PAP, V.Capman/Getty Images, C.Petit Tesson/EPA/
Szukajcie, domyślajcie się kobiety, jeśli nie widać jasno przyczyny jakiejś sprawy. Powiedzenie może trochę oklepane, ale idealnie pasuje do aktualnej francuskiej kampanii wyborczej.
Konserwatyzm Francuzów oceniających Macronów nadal wyłazi na każdym kroku: kiedy mężczyzna w związku jest dużo starszy od partnerki, tematu nie ma. Gdy sytuacja jest odwrotna, to szok i chichoty.Getty Images Konserwatyzm Francuzów oceniających Macronów nadal wyłazi na każdym kroku: kiedy mężczyzna w związku jest dużo starszy od partnerki, tematu nie ma. Gdy sytuacja jest odwrotna, to szok i chichoty.

Wiosną Francuzi wybierają prezydenta w pierwszych wyborach od rozkwitu ruchu MeToo i szokujących skandali obyczajowych. Batalia między feministkami, tradycjonalistkami, wyznawcami postawy macho i ordynarnymi mizoginami będzie istotną częścią kampanii.

Nad Sekwaną kobiety na stanowisku prezydenta nie było nigdy, a wśród premierów w dobie współczesnej 23 było mężczyznami, a tylko jedna kobieta stała na czele rządu. Kobiety oczywiście od dawna ubiegały się o prezydenturę, ale tym razem na naprawdę liczących się pozycjach są aż dwie: Valérie Pécresse – kandydatka Republikanów, czyli spadkobierczyni ruchu neogaullistowskiego, i Marine Le Pen, szefowa skrajnie prawicowego Zgrupowania Narodowego.

Polityka 1/2.2022 (3345) z dnia 28.12.2021; Świat; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Cherchez la femme"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022