Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Marzenie o alt-EUROPIE

Co by było, gdyby PiS i sojusznicy urządzili nam UE

Źródłem podziałów są m.in. pomysły na geopolityczną odległość od Ameryki, stosunek do Chin, pogląd na gospodarkę. Źródłem podziałów są m.in. pomysły na geopolityczną odległość od Ameryki, stosunek do Chin, pogląd na gospodarkę. Patryk Sroczyński
Jak wyglądałaby Unia Europejska, gdyby urządzili ją eurosceptyczni sojusznicy PiS.
Nigel Farage: „Kochamy Europę, po prostu nienawidzimy Unii Europejskiej”Kirsty O'Connor/PA Images/Forum Nigel Farage: „Kochamy Europę, po prostu nienawidzimy Unii Europejskiej”

Przy okazji grudniowego szczytu radykalnej prawicy w Warszawie słychać było uspokajające komentarze, że spotkali się reprezentanci ugrupowań trzeciego garnituru, które poza PiS i Fideszem nie mają poważniejszego kalibru politycznego. Tymczasem trend uczestnikom zjazdu – i szerzej: europejskim prawicowym populistom – zdaje się sprzyjać.

U władzy jest jeszcze Janez Janša, premier Słowenii, nazywany lokalnym Trumpem. W Czechach szefem rządu został dopiero co Petr Fiala, sam nie eurosceptyk, niemniej zakładnik radykalnych frakcji swojej partii.

Polityka 1/2.2022 (3345) z dnia 28.12.2021; Świat; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Marzenie o alt-EUROPIE"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022