Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Zielony Robert

Robert Habeck. Zielony wicekanclerz Niemiec i superminister

Osobą numer dwa w nowym rządzie został Robert Habeck. Osobą numer dwa w nowym rządzie został Robert Habeck. Carsten Koall / Getty Images
Robert Habeck – szef Zielonych, superminister i człowiek numer dwa w Berlinie, ma następujący plan na najbliższe lata: Niemcy zmienią się nie do poznania i pociągną za sobą Europę.
Robert Habeck do Zielonych przystał dopiero jako 32-latek, ale karierę zrobił błyskawiczną.Henning Schacht/ddp images/Forum Robert Habeck do Zielonych przystał dopiero jako 32-latek, ale karierę zrobił błyskawiczną.

Przy ul. Inwalidów w Berlinie przed Federalnym Ministerstwem Gospodarki (od 8 grudnia Gospodarki i Klimatu) stoi popiersie Ludwiga Erharda. Odlany z brązu ojciec niemieckiego cudu gospodarczego po drugiej wojnie światowej od kilkunastu lat groźnie spogląda na swych kolejnych następców. Dotychczas żaden nie wyszedł z jego cienia, ale nowy minister Robert Habeck ma wielkie ambicje. Media za Odrą zastanawiają się już, czy 52-latek stanie się drugim Erhardem.

Zmarły prawie pół wieku temu Erhard uchodzi za twórcę społecznej gospodarki rynkowej – efektywnej, a przy tym gwarantującej obywatelom bezpieczeństwo socjalne.

Polityka 1/2.2022 (3345) z dnia 28.12.2021; Świat; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Zielony Robert"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022