Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Potężna Tsai

TAJWAN: Tsai Ing-wen, prezydentka, która próbuje zachować niezależność wyspy

Tsai Ing-wen stoi na czele kraju, który jak żaden inny jest zagrożony chińską inwazją. Tsai Ing-wen stoi na czele kraju, który jak żaden inny jest zagrożony chińską inwazją. EPA / PAP
Tsai Ing-wen – prezydentkę Tajwanu, w nowym roku czeka test z opanowania. Nie może dać się sprowokować Pekinowi, który coraz intensywniej dąży do odzyskania wyspy.
Za granicą prezydentka Tsai Ing-wen cieszy się generalnie lepszą opinią niż w kraju, gdzie jej polityka ma silną opozycję ze strony nacjonalistycznego Kuomintangu.ANNABELLE CHIH/Reuters/Forum Za granicą prezydentka Tsai Ing-wen cieszy się generalnie lepszą opinią niż w kraju, gdzie jej polityka ma silną opozycję ze strony nacjonalistycznego Kuomintangu.

W chińskim kręgu cywilizacyjnym jej prezydentura jest ewenementem, poprzednią kobietą na tak wysokim stanowisku była Wu Zetian, chińska cesarka sprzed 1300 lat. Bywa porównywana z Jarosławem Kaczyńskim: doszli do władzy w podobnym momencie, w życiu prywatnym są singlami i uwielbiają koty – pani Tsai ma dwa.

Zwierzaki wchodzą w kadr zdjęć z pałacu prezydenckiego. Pomagają 65-letniej Tsai skracać dystans z młodszymi wyborcami, brały udział w obu kampaniach prezydenckich. Prężyły się na oficjalnych plakatach, a poświęcone im wpisy w mediach społecznościowych zyskiwały znacznie większy rozgłos niż te o polityce.

Polityka 1/2.2022 (3345) z dnia 28.12.2021; Świat; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Potężna Tsai"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022