Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Mroczna gwiazda

Gangsterski wyrok, który wstrząsnął Szwecją

Nils Kurt Erik Einár Grönberg Nils Kurt Erik Einár Grönberg Forum
Dopiero niedawne zabójstwo popularnego rapera Einára uświadomiło wielu Szwedom, że ich państwo ma problem z przestępczością zorganizowaną.
Ktoś zastrzelił go obok jego własnego mieszkania w dobrej stołecznej dzielnicy Hammarby Sjöstad – w miejscu, gdzie zawsze jest sporo ludzi.Stella Pictures/ddp images/Forum, Studio POLITYKA Ktoś zastrzelił go obok jego własnego mieszkania w dobrej stołecznej dzielnicy Hammarby Sjöstad – w miejscu, gdzie zawsze jest sporo ludzi.

W starym roku Szwecją wstrząsnęła śmierć 19-letniego rapera Einára, ulubieńca wielu nastolatków. Poza oburzonymi głosami polityków („To tragedia” – powiedział premier) i wywiadami z policją w mediach opublikowano wtedy sporo artykułów, jak rozmawiać o tym, co się wydarzyło, z dziećmi. Było to tym istotniejsze, że na popularnym wśród młodzieży TikToku szybko zaczęły krążyć filmiki z egzekucji artysty. Do dziś nie wiadomo, czy były autentyczne.

Naprawdę nazywał się Nils Kurt Erik Einár Grönberg.

Polityka 3.2022 (3346) z dnia 11.01.2022; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Mroczna gwiazda"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Sinéad O’Connor: historia zniszczonej kariery

W dzisiejszej gorącej debacie o „kulturze unieważniania” warto pamiętać o historii. Książkowe wspomnienia Sinéad O’Connor nie pozostawiają wątpliwości, że ją unieważniono całkiem skutecznie.

Bartek Chaciński
20.07.2021