Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Świeckie konklawe

Świeckie konklawe. Włosi wybierają prezydenta

Sala obrad Izby Deputowanych w Pałacu Montecitorio – elektorzy głosują tam na prezydenta. Sala obrad Izby Deputowanych w Pałacu Montecitorio – elektorzy głosują tam na prezydenta. Franco Origlia / Getty Images
Za kilka dni Włosi zasiądą przed telewizorami i w misterium łączącym powagę Kaplicy Sykstyńskiej i zgiełk Koloseum będą przyglądać się wyborom swojego nowego prezydenta.
Prezydent Sergio Mattarella podczas ceremonii zaprzysiężenia w 2015 r.Primo Barol/Anadolu Agency/Getty Images Prezydent Sergio Mattarella podczas ceremonii zaprzysiężenia w 2015 r.

„Wojtyła, Wojtyła, Wojtyła…” – widzowie filmu biograficznego o Janie Pawle II, z Piotrem Adamczykiem w roli głównej, z pewnością pamiętają finałową scenę konklawe, podczas której nazwisko polskiego kardynała raz po raz rozbrzmiewa odczytywane z karteczek, na których zapisali je wcześniej elektorzy. Do złudzenia podobna ceremonia odbędzie się w Rzymie już 24 stycznia. Ale zupełnie bez związku z pogłoskami o złym stanie zdrowia papieża Franciszka – Włosi będą wybierali prezydenta.

Polityka 4.2022 (3347) z dnia 18.01.2022; Świat; s. 47
Oryginalny tytuł tekstu: "Świeckie konklawe"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >