Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Misjonarka

Misja Valérie Pécresse

Valérie Pécresse Valérie Pécresse Getty Images
Tylko Valérie Pécresse, według sondaży, jest w stanie pokonać Emmanuela Macrona w kwietniowych wyborach prezydenckich. Czy dostanie taką szansę?
Jej kariera to klasyczna droga ambitnej, zdolnej dziewczyny.EAST NEWS Jej kariera to klasyczna droga ambitnej, zdolnej dziewczyny.

Jako młoda dziewczyna przeczytała „Doktora Żywago” Borysa Pasternaka i zapragnęła nauczyć się rosyjskiego. Wówczas jedynym sposobem na wakacje w ZSRR był udział w międzynarodowych komsomolskich obozach letnich. Była na nich dwa razy, w tym w Jałcie na Krymie, stąd nieźle mówi po rosyjsku.

Propagandowe wykłady i śpiewanie „Międzynarodówki” nie odwiodły jej od zadania powierzonego przez religijne liceum francuskie: prób rozdawania Biblii rosyjskim dysydentom. „ZSRR, drugie mocarstwo świata, to były toalety na kucki i wyroby czekoladopodobne. I cenzura. Nikt o Borysie Pasternaku nie słyszał” – wspominała po latach.

Pécresse wciąż jest zafascynowana Rosją, ale zupełnie inaczej niż poprzedni kandydat jej partii – Republikanów – na prezydenta, były premier François Fillon, który doradza rosyjskim oligarchom i zasiada w rosyjskich radach nadzorczych. Lata później, już jako minister we francuskim rządzie, powiedziała, że Władimir Putin brał ją za ważnego szpiega, gdyż uważał, że „nie można być z prawicy i mówić po rosyjsku”. Widać, na jakie formacje Putin we Francji stawia.

Plisowana spódniczka

Dlatego 54-letnia dziś Valérie Pécresse czuje misję zawrócenia francuskiej centroprawicy znad politycznej przepaści, w którą spychają ją z jednej strony bardziej radykalna konkurencja, a z drugiej Emmanuel Macron. Pod koniec ubiegłego roku niespodziewanie wygrała prawybory prezydenckie u Republikanów. Ale jeszcze większym zaskoczeniem były jej pierwsze wyniki sondażowe – od razu trafiła na drugie miejsce, a niektóre badania dawały jej nawet zwycięstwo nad Macronem w drugiej turze wyborów.

Pécresse straciła już „efekt świeżości” i dziś sondaże ma nieco gorsze.

Polityka 6.2022 (3349) z dnia 01.02.2022; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Misjonarka"
Reklama