Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Nasze zęby tytanowe

Nasze zęby tytanowe, czyli wojna oczami rosyjskiej propagandy

Otwarcie sezonu motocyklowego w St. Petersburgu. Na szybie napis: „Za naszych”. Otwarcie sezonu motocyklowego w St. Petersburgu. Na szybie napis: „Za naszych”. Anatoly Maltsev/EPA / PAP
Proszę zapiąć pasy przy fotelach i kanapach. Będziemy oglądać rosyjską telewizję.
Radziecki plakat propagandowy: Kochaj swoją ojczyznę!Bridgeman Images/EAST NEWS Radziecki plakat propagandowy: Kochaj swoją ojczyznę!

W tych dniach rosyjskie media mają niełatwe zadanie. Wykazać, że Rosja nie atakuje Ukrainy, tylko się przed nią broni. A choć nie atakuje, jej wojska posuwają się naprzód. Rosyjscy żołnierze niszczą wyłącznie cele wojskowe, a ludności cywilnej pomagają. Zachodnie sankcje nie szkodzą rosyjskiej gospodarce, wręcz przeciwnie, zdecydowanie ją umacniają. A w ogóle to nie ma żadnej wojny, życie toczy się normalnie, jest tylko operacja wojskowa, która przebiega sprawnie i zgodnie z planem.

Przed tą rakietą nie ma obrony

Jak media sobie z tym radzą? O czym informują, a o czym nie? Obejrzyjmy rosyjski dziennik telewizyjny, powiedzmy, z dnia, kiedy Rosjanie oficjalnie ogłosili zajęcie Mariupola. „Nowosti”, magazyn informacyjny Pierwszego Kanału, wydanie wieczorne, przynosi następujące wiadomości (staram się oddać stylistykę oryginału):

✰ Siły rosyjskie przejęły kontrolę nad Mariupolem. Władimir Putin nie widzi powodu, żeby szturmować Azowstal – ten ostatni obszar, gdzie bronią się ukraińscy naziści, lepiej zablokować.

✰ W wyzwolonych rejonach Mariupola rosyjscy żołnierze ratują udręczonych ludzi, którzy znajdowali się pod ostrzałem ukraińskich snajperów.

✰ Zachodnia prasa pod wrażeniem prób z nową rosyjską bronią – najpotężniejszą w świecie międzykontynentalną rakietą supersoniczną Sarmat, przed którą nie ma obrony.

✰ Szef firmy Transnieft informuje Władimira Putina, że zadania w dziedzinie zaopatrzenia w ropę rynku krajowego i zagranicznego są w pełni wykonywane.

✰ Pożar w Centralnym Instytucie Naukowo-Badawczym Wojsk Obrony Powietrzno-Kosmicznej. Instytut mieścił się w starym budynku z drewnianą więźbą dachową, pożar szybko ugaszono.

✰ Dostawy artykułów spożywczych na rynek wewnętrzny będą w pełni zabezpieczone – informuje premier Miszustin.

Polityka 20.2022 (3363) z dnia 10.05.2022; Świat; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Nasze zęby tytanowe"
Reklama