Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Lokomotywy odbudowy

Jak odbudować Ukrainę i zmusić Rosję do płacenia? Są pierwsze pomysły

Suma strat gospodarczych w Ukrainie może przekroczyć nawet bilion dolarów. Suma strat gospodarczych w Ukrainie może przekroczyć nawet bilion dolarów. Marcin Bondarowicz
Wojny wygrywają ci, którzy mają bardziej przekonujące wizje przyszłości. Wyścig w tej konkurencji już się w Ukrainie rozpoczął.
Julia Swyrydenko, wicepremierka Ukrainywww.president.gov.ua/Wikipedia Julia Swyrydenko, wicepremierka Ukrainy

Do miejsc odbitych z rąk rosyjskich okupantów szybko wraca w miarę normalne życie. Podkijowska Bucza znowu jest skomunikowana ze stolicą kolejką podmiejską. W Charkowie, mimo bombardowań, mieszkańcy sprzątają zniszczenia, odbudowują infrastrukturę i sadzą kwiaty.

Uwaga wciąż koncentruje się na żołnierzach – od nich zależy wynik wojny, a więc też i warunki pokoju. O sile samej armii decyduje jednak nie tylko jej bojowa sprawność. Ważne jest zaplecze, zwłaszcza stan gospodarki. A z tą jest krucho. Po pierwszych tygodniach rosyjskiej ofensywy pod okupacją lub na froncie znalazły się tereny odpowiedzialne za 35 proc. ukraińskiego PKB. Miesiąc później ten wskaźnik spadł do 20 proc., ale we mgle wojny trudno o wiarygodne dane.

Zgodnie z szacunkami Kijowskiej Szkoły Ekonomii udokumentowane do końca maja zniszczenia infrastruktury osiągnęły wartość 105,5 mld dol., rzeczywista kwota może być wielokrotnie większa. Suma strat gospodarczych może przekroczyć nawet bilion dolarów. Od początku wojny zniszczonych lub przejętych przez wroga zostało blisko 24 tys. km dróg, 6,3 tys. km szlaków kolejowych, 643 obiekty służby zdrowia, 1123 obiekty edukacyjne, 621 przedszkoli, 115 obiektów sakralnych, 19 centrów handlowych, 100 budynków administracji, dziesiątki mostów i węzłów drogowych.

Maria Repko z kijowskiego think tanku Center for Economic Strategy zauważa jednak z uznaniem: – Odporność systemu społeczno-gospodarczego zaskakuje. Działa system bankowy, nawet w niewielkich miejscowościach działają karty kredytowe, a za granicą Ukraińcy mogą wypłacać pieniądze w bankomatach.

Pozytywnie zaskoczyły Ukraińskie Koleje, które poza tym, że ewakuowały miliony uciekających, to także przewożą towary, dowożą do Kijowa głowy państw i jeszcze prawie normalnie obsługują ruch pasażerski.

Polityka 25.2022 (3368) z dnia 13.06.2022; Świat; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Lokomotywy odbudowy"
Reklama