Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Fabryka pod gołym niebem

Cały świat ma problem z żywnością. A to dopiero początek

Zdaniem Davida Baesleya, dyrektora Światowego Programu Żywnościowego (WFP) ONZ, stoimy u bram bezprecedensowego kryzysu. Zdaniem Davida Baesleya, dyrektora Światowego Programu Żywnościowego (WFP) ONZ, stoimy u bram bezprecedensowego kryzysu. Future Publishing / Getty Images
Władimir Putin wykorzystuje ukraińskie zboże jak broń. Łatwo mu to przychodzi, bo globalny system żywnościowy znalazł się w rozsypce.
Siedziba główna WFP w Rzymie. To tu będzie  najszybciej wiadomo, czy wkrótce czeka nas światowy głód, czy nie.Kaga tau/Wikipedia Siedziba główna WFP w Rzymie. To tu będzie najszybciej wiadomo, czy wkrótce czeka nas światowy głód, czy nie.

Kto kupuje jedzenie, orientuje się, że zrobiło się drogo. Cenowe rekordy to doświadczenie ogólnoświatowe. W sporej mierze odpowiadają za to walki w Ukrainie z blokadą portów, przez które eksportowano płody rolne „spichlerza Europy”, i z niepewnością tegorocznych zbiorów. Ukraina to jednak tylko jeden klocek w tej układance.

Zdaniem Davida Beasleya, dyrektora Światowego Programu Żywnościowego ONZ, stoimy u bram bezprecedensowego kryzysu. Wyższe ceny sprawią, że dodatkowe 47 mln ludzi dołączy do 276 mln tych, którzy i bez rosyjskiej agresji „maszerowali w stronę głodu”.

Polityka 26.2022 (3369) z dnia 21.06.2022; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Fabryka pod gołym niebem"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >