Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

Atak w Afganistanie. CIA zlikwidowała przywódcę Al-Kaidy

Ajman al-Zawahiri (z lewej) na zdjęciu z 1998 r. z Osamą bin Ladenem. Ajman al-Zawahiri (z lewej) na zdjęciu z 1998 r. z Osamą bin Ladenem. Abaca / Abaca Press / Forum
Amerykanie przeprowadzili w weekend w stolicy Afganistanu Kabulu akcję z użyciem dronów, w której zginął przywódca Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri – poinformowały międzynarodowe agencje Reuters i AP.

„W weekend Stany Zjednoczone przeprowadziły operację antyterrorystyczną przeciwko znaczącemu celowi Al-Kaidy w Afganistanie. Operacja zakończyła się sukcesem i nie było ofiar cywilnych” – powiedział amerykańskim mediom wysoki rangą urzędnik administracji prezydenta Joe Bidena.

Informację o ataku amerykańskich dronów w Kabulu potwierdził rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid, który potępił tę akcję i określił ją jako „pogwałcenie zasad międzynarodowych”. „Takie działania są powtórzeniem nieudanych doświadczeń ostatnich 20 lat i są sprzeczne z interesami USA, Afganistanu i regionu” – stwierdził.

Czytaj też: Kto po Baghdadim. Najniebezpieczniejsi terroryści na wolności

Kim był Zawahiri

Zawahiri objął przywództwo w Al-Kaidzie po tym, jak elitarna amerykańska jednostka Navy Seals zlikwidowała Osamę bin Ladena w 2011 roku w Pakistanie. Wcześniej był osobistym lekarzem bin Ladena.

Egipcjanin był synem farmakologa i profesora chemii Mohammeda Rabie az-Zawahiriego. W 1974 r. ukończył studia na wydziale medycznym Uniwersytetu Kairskiego, specjalizując się w chirurgii.

Od latach 60. był członkiem Bractwa Muzułmańskiego – najstarszego arabskiego ugrupowania islamistycznego. Był szefem Egipskiego Islamskiego Dżihadu. Zasłynął m.in. dzięki wystąpieniom publikowanym w internecie oraz emitowanym przez telewizję Al-Dżazira.

Czytaj także: Młody bin Laden i młody Kaddafi pragną zemsty

Al-Kaida w Afganistanie

Al-Kaida stała się znana po atakach terrorystycznych na początku wieku, przeprowadziła m.in. zamach na World Trade Center w Nowym Jorku. Według raportu ONZ sprzed miesiąca organizacja znalazła ostatnio schronienie w Afganistanie pod rządami talibów i ma tam „zwiększoną swobodę działania” z możliwością inicjowania nowych ataków w innych krajach. Raport był oparty na danych wywiadowczych dostarczonych przez państwa członkowskie. Chociaż w ostatnich latach Al-Kaida została przyćmiona przez działania Państwa Islamskiego (ISIS), pozostaje zagrożeniem, a jej komórki występują w niektórych krajach na południu Azji, na Bliskim Wschodzie i w Sahelu.

Talibowie wielokrotnie powtarzali, że przestrzegają umowy, którą podpisali z USA w 2020 r. przed przejęciem władzy, w której obiecali walczyć z terrorystami. Twierdzili, że Afganistan nie będzie wykorzystywany jako baza wypadowa do ataków na inne kraje.

Czytaj także: Strach w wielkim mieście. Nowy Jork po 11 września

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną