Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Świat

Ciężar tony węgla

Statki wiozą do Polski węgiel z Indonezji. Warto znać jego prawdziwą cenę

Barki z węglem na indonezyjskiej rzece Mahakam w Samarindzie. Barki z węglem na indonezyjskiej rzece Mahakam w Samarindzie. Willy Kurniawan/Reuters
Z polskiej perspektywy kraj może się wydać mało istotny i peryferyjny, bo leży daleko, a jeśli z czymś Polakom się kojarzy, to z plażami na Bali, waranami z Komodo i świetnymi warunkami do nurkowania. A jak jest naprawdę?
Odkrywkowe kopalnie węgla w prowincji Borneo Wschodnie.Dimas Ardian/Bloomberg/Getty Images Odkrywkowe kopalnie węgla w prowincji Borneo Wschodnie.

Tej zimy w polskich piecach i kotłach spalimy cząstkę dżungli wschodniego Borneo, jednego z najcenniejszych przyrodniczo lasów na Ziemi, domu występujących tylko tam orangutanów. Tak się składa, że to równocześnie kwitnące zagłębie górnicze, Donbas i Górny Śląsk Indonezji, drugiego największego eksportera węgla na świecie. Region jest tak bardzo dumny ze swojego przemysłowego charakteru, że na miejscowych lotniskach pasażerów witają nie tylko zapierające dech widoki lokalnej natury – standardowe w terminalach portów lotniczych – ale także reklamy ciężkich pojazdów górniczych.

Polityka 37.2022 (3380) z dnia 06.09.2022; Świat; s. 51
Oryginalny tytuł tekstu: "Ciężar tony węgla"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >