Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Świat

Królowa świata

Królowa świata. Już nigdy nie będzie takiej monarchini

Elżbieta II była wierna obowiązkom wierności, klasy i stylu prawdziwej arystokracji, wymagającego opanowania emocji. Elżbieta II była wierna obowiązkom wierności, klasy i stylu prawdziwej arystokracji, wymagającego opanowania emocji. Sean Gallup / Getty Images
Była numerem jeden, światową ikoną. Królową z torebką. Znaną ze znaczków pocztowych, banknotów i monet, z setek zdjęć, obrazów Warhola i przede wszystkim podziwianych ceremonii imperialnej monarchii. Wydawało się, że jest wieczna.
Elżbieta była nie tylko głową Zjednoczonego Królestwa, ale i 14 innych krajów, w tym wielkich, jak Kanada czy Australia, a te prowadzą samodzielną politykę, nieraz nawet w opozycji do brytyjskiej.Rouanet, L/Zuma Press/Forum Elżbieta była nie tylko głową Zjednoczonego Królestwa, ale i 14 innych krajów, w tym wielkich, jak Kanada czy Australia, a te prowadzą samodzielną politykę, nieraz nawet w opozycji do brytyjskiej.

Wstąpiła na tron w 1952 r. jako 25-letnia kobieta bez formalnego wykształcenia i dłuższego przygotowania. Mimo to z niezwykłą powagą i poczuciem obowiązku przystąpiła do pełnienia swej trudnej roli. Wcześniej na męża wybrała przystojnego, choć ubogiego księcia Grecji i Danii. W dużej mierze wybór ten był jej własny, lecz wymagał aprobaty rządu na podstawie stosowanej do dziś (niewiele zmienionej) ustawy o małżeństwach królewskich z 1772 r.

Filip towarzyszył jej przez 73 lata małżeństwa, choć w późniejszym okresie życia całymi tygodniami mieszkał osobno.

Polityka 38.2022 (3381) z dnia 13.09.2022; Temat z okładki; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Królowa świata"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >