Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Świat

W czepku urodzeni

Arystokraci w czepku urodzeni. W Wielkiej Brytanii tytuł wciąż ma znaczenie

Obok dworu, Kościoła anglikańskiego i pułków gwardii arystokracja brytyjska jest jednym z filarów monarchii, która stoi na szczycie piramidy tytułów szlacheckich. Obok dworu, Kościoła anglikańskiego i pułków gwardii arystokracja brytyjska jest jednym z filarów monarchii, która stoi na szczycie piramidy tytułów szlacheckich. Getty Images
Arystokracja brytyjska zasadniczo różni się od innych w Europie. Dwór królewski jest jej kwintesencją. Zachowała tytuły, ziemię, majątki i zamki, wspiera hierarchię społeczną sprzeczną z duchem demokracji.
Burghley house w pobliżu Stamford England.PantherMedia Burghley house w pobliżu Stamford England.

W popularnym serialu „The Crown” opisano test z Balmoral, czyli ulubionej szkockiej prywatnej rezydencji królewskiej, słynącej z wiejskiego życia, przyjęć i polowań. Zapraszani tam nowi goście wchodzą w bieg dnia, który dla plebejuszy, czyli nieutytułowanych, staje się torem przeszkód. Łatwo tam o dyskwalifikację, to znaczy lekceważącą ocenę kiepskich manier. Testowi w serialu poddana była młoda lady Diana Spencer, jeszcze jako kandydatka na żonę Karola: barbecue niezależnie od pogody, długie spacery, często w deszczu i błocie, przy śniadaniu samoobsługa, zaraz wyjaśnię dlaczego.

Polityka 39.2022 (3382) z dnia 20.09.2022; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "W czepku urodzeni"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >