Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Gollum z Garbatelli

Wybory we Włoszech. Zwolenniczka wstawania z kolan idzie po władzę. Europę czeka koszmar?

Giorgia Meloni Giorgia Meloni Massimo Di Vita/Mondadori Portfolio / Getty Images
Giorgia Meloni, niegdyś postfaszystka, dziś szefowa Braci Włochów i zwolenniczka wstawania z kolan, zmierza do zwycięstwa w niedzielnych wyborach we Włoszech. Na europejskich salonach uważa się, że Giorgia Meloni na fotelu premiera Włoch będzie dla Unii niemal takim samym koszmarem jak Marine Le Pen w Pałacu Elizejskim.
Mówi się już na europejskich salonach, że Giorgia Meloni na fotelu premiera Włoch będzie dla Unii niemal takim samym koszmarem jak Marine Le Pen w Pałacu Elizejskim.Forum Mówi się już na europejskich salonach, że Giorgia Meloni na fotelu premiera Włoch będzie dla Unii niemal takim samym koszmarem jak Marine Le Pen w Pałacu Elizejskim.

Wybory parlamentarne odbędą się nad Tybrem już w tę niedzielę. A wchodząca właśnie w życie zmiana konstytucji sprawi, że spośród 630 deputowanych i 315 senatorów fotele zachowa tylko odpowiednio 400 i 200. Przewidywani zwycięzcy – Bracia Włosi – to ugrupowanie dotąd marginalne (39 deputowanych), a zatem w Pałacach Montecitorio (Izba Deputowanych) i Madama (Senat) czuć, że idzie nowe. Włoska scena polityczna szykuje się na wkroczenie nowej liderki, zapewne pierwszej pani premier w dziejach kraju.

Urodzona w Rzymie w 1977 r. Giorgia Meloni, liderka Braci Włochów (nazwa ugrupowania pochodzi od pierwszych słów włoskiego hymnu), sprawia wrażenie przemyślanego marketingowego produktu. Chyba każdy Włoch zna już jej hasło: „Jestem Giorgia. Jestem kobietą. Jestem matką.

Polityka 39.2022 (3382) z dnia 20.09.2022; Świat; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Gollum z Garbatelli"
Reklama