Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Para z rdzy

Wybory do Kongresu USA. Polska bitwa o serce Ameryki stoczy się w Ohio

J.R. Majewski J.R. Majewski Facebook
Polska bitwa o serce Ameryki rozegra się w Ohio, gdzie Marcy Kaptur i J.R. Majewski zmierzą się w kluczowym pojedynku listopadowych wyborów do Kongresu.
Marcy KapturBill Clark / CQ-Roll Call, Inc/Getty Images Marcy Kaptur

Wszystko zaczęło się od przerysowania przez władze stanowe granic 9. okręgu wyborczego w Ohio. To standardowa procedura, realizowana co dekadę po każdym spisie powszechnym. Leżący w północno-zachodniej części stanu okręg faworyzował dotąd jedną partię. Politolodzy i dziennikarze przezywali go ze względu na osobliwy kształt „wężem nad jeziorem Erie”, bo ciągnął się wzdłuż wybrzeża od Toledo do Cleveland.

Wspomniany okręg w swym starym kształcie był bezpieczną przystanią Demokratki polskiego pochodzenia, 76-letniej Marcy Kaptur, najdłużej posłującej kobiety w historii Izby Reprezentantów. Dominujący we władzach stanowych Ohio Republikanie zastąpili jednak węża nieco bardziej geometrycznym kształtem – odcięli progresywne przedmieścia Cleveland, za to dorzucili sześć hrabstw szczerze oddanych Donaldowi Trumpowi.

Kaptur po raz pierwszy od 40 lat czeka więc prawdziwa walka o mandat. A los chciał, że stoczy ją z innym polskim Amerykaninem, 42-letnim biznesmenem Jamesem Richardem Majewskim. W środku tzw. pasa rdzy, czyli w stanach niegdyś uprzemysłowionej Północy i Środkowego Zachodu, które od czasów Ronalda Reagana podupadają, już 8 listopada w ramach wyborów do Kongresu rozegra się więc polsko-polska bitwa.

Prawie weteran

Przed kandydowaniem do Izby Reprezentantów Majewski nie był znany. No chyba że w niszowych rejonach internetu, bo namalował na swoim liczącym prawie 1,8 tys. m kw. trawniku napis „Trump 2020”. Później pojawił się na kilka sekund w piosence związanego z Trumpowskim ruchem MAGA (czyli Make America Great Again) rapera Forgiato Blow „Let’s Go Brandon Save America”, sprowadzającej się w zasadzie do powtarzania co drugi wers hasła „fuck Joe Biden”. I z tym kapitałem Majewski stanął do republikańskich prawyborów.

Polityka 43.2022 (3386) z dnia 18.10.2022; Świat; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Para z rdzy"
Reklama