Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Jak urośli Hobbici

Jak urośli Hobbici. Skąd u włoskich postfaszystów taka fascynacja Tolkienem?

Jedno ze spotkań faszystowskich towarzyszy, nazywane Obozem Hobbitów, Montesarchio, 1977 r. Jedno ze spotkań faszystowskich towarzyszy, nazywane Obozem Hobbitów, Montesarchio, 1977 r. Facebook
Premier Włoch Giorgia Meloni, tak jak duża część jej postfaszystowskiej prawicy, jest politycznie zafascynowana Tolkienem. I wciąż powtarza za Faramirem: „wojna jest nieuchronna”.
Koncert Amici del Vento, którzy wraz z Compagnia dell’ Anello byli prekursorami prawicowej alternatywy.Alamy Stock Photo/Forum Koncert Amici del Vento, którzy wraz z Compagnia dell’ Anello byli prekursorami prawicowej alternatywy.

Po zdecydowanym zwycięstwie wyborczym Giorgia Meloni – niczym Bilbo Baggins – zniknęła z włoskiej przestrzeni publicznej. Jako zdeklarowana wielbicielka prozy J.R.R. Tolkiena jeszcze przed głosowaniem przyznała, że myśl o założeniu pierścienia władzy naturalnej wywołuje u niej drżenie ręki.

Meloni musi czuć brzemię odpowiedzialności nie tylko za państwo, ale i za spuściznę kilku pokoleń włoskiego ruchu postfaszystowskiego, które o tych właśnie dniach śpiewały – wraz z zespołem Drużyna Pierścienia (wł. Compagnia dell’Anello) – pieśń „Jutro należy do nas!”, na melodię znaną z klasycznego filmu „Kabaret” (1972 r.) ukazującego marsz ku władzy nazistów u schyłku Republiki Weimarskiej. Z ich punktu widzenia – jak w sloganie reklamowym – jutro jest dzisiaj, a oni właśnie (po raz pierwszy i być może jedyny) zdobyli realny wpływ na przebieg wielkiej bitwy o przyszłość Śródziemia, a więc nie tylko Włoch, ale i całej Europy.

Patrząc z Tolkienowskiej perspektywy, Bracia Włosi i nowa premier Włoch po prostu nie mogą pozwolić sobie na to, by sprzeniewierzyć się swej misji i okazać zaledwie kilkumiesięcznym epizodem w kalejdoskopie upadających co chwilę włoskich rządów. Muszą raczej doprowadzić do zmiany paradygmatu polityki w Italii na miarę otwarcia Nowego Wieku po zakończeniu Trzeciej Ery.

„Meloni wie, co robić. To wyzwanie jej życia” – mówi włoskim mediom jej doradca Guido Crosetto.

Skąd u włoskich postfaszystów i ich dzisiejszych spadkobierców taka fascynacja Tolkienem? W atrakcyjność dzieła Brytyjczyka, nawet dla mainstreamowej włoskiej publiczności, długo powątpiewał najważniejszy mediolański wydawca – Mondadori, dwukrotnie odrzucając ofertę publikacji trylogii.

Polityka 46.2022 (3389) z dnia 08.11.2022; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak urośli Hobbici"
Reklama