Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Bez dyspensy

Bez dyspensy. Jedziemy autostradą do klimatycznego piekła

António Guterres António Guterres Sean Gallup / Getty Images
Najnowszy raport firmowany przez ONZ i ogłoszony w egipskim kurorcie Szarm el-Szejk kreśli nieciekawe scenariusze.

Oczywisty morał płynący ze szczytu klimatycznego COP27 jest taki, że nadal robimy za mało, by powstrzymać ocieplenie. Sekretarz generalny ONZ António Guterres mówił, że pędzimy autostradą do klimatycznego piekła, a nauka dopowiada, że jazda zakończy się solidną katastrofą. Która nastąpi szybciej, niż się spodziewamy.

Najnowszy raport firmowany przez ONZ i ogłoszony w egipskim kurorcie Szarm el-Szejk kreśli nieciekawe scenariusze. W 2022 r. misje gazów cieplarnianych osiągną historyczne rekordy i już za 9 lat z 50-proc. prawdopodobieństwem przekroczymy poziom wzrostu temperatury o 1,5 st. C. Jego przejście oznacza gwałtowną odpowiedź rozregulowanej atmosfery. Antidotum mogłoby być ścięcie emisji o 45 proc. do 2030 r., ale dotychczas obiecane wysiłki – ich podjęcie przyrzekano sobie na podobnych dorocznych zebraniach w poprzednich latach – są wybitnie niewystarczające. Z drugiej strony negocjacjom nie pomagają okoliczności, kryzys energetyczny i widmo zapaści ekonomicznej, duża wojna w Europie, zadrażnienia amerykańsko-chińskie, generalny nastrój emisyjnej dyspensy oraz doraźne rozgrzeszanie węgla. Wraca do niego Europa, swój dobrobyt próbują budować na nim państwa rozwijające się, w tym Indie. Znamienne, że do Szarm el-Szejk przyjechało rekordowo wielu reprezentantów firm wydobywczych, co upodobniło spotkanie do branżowych targów przemysłu paliw kopalnych.

W Egipcie zabrakło też solidarności z krajami na dorobku, zwłaszcza z tymi, które nie przyłożyły ręki do ocieplenia, a pierwsze odczuwają jego niszczycielskie skutki. Oczekują wsparcia od zamożnych, bo ci wzbogacili się kosztem deponowania po 1850 r. emisji w atmosferze. Bogaci unikają jednak sprowadzenia ich odpowiedzialności do wystawienia dziejowego rachunku i wypłaty klimatycznych reparacji.

Polityka 47.2022 (3390) z dnia 15.11.2022; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Bez dyspensy"
Reklama