Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Ogromne trzęsienie ziemi w Indonezji. 162 zabitych, setki rannych

Akcja ewakuacyjna w Cianjur, 21 listopada 2022 r. Akcja ewakuacyjna w Cianjur, 21 listopada 2022 r. Rangga Firmansyah / EAST NEWS
Trzęsienie ziemi, do którego doszło w poniedziałek na głównej indonezyjskiej wyspie Jawie, zabiło co najmniej 162 osoby. Część rannych, których liczy się w setkach, wciąż jest pod gruzami.

Trzęsienie o sile 5,6 st. Richtera nawiedziło miasto Cianjur w zachodniej Jawie, ok. 75 km na południowy wschód od stolicy Indonezji – Dżakarty. Obszar jest gęsto zaludniony i podatny na osunięcia ziemi, a domy słabo zbudowane, dlatego wiele z nich obróciło się w gruz.

Gubernator regionu Ridwan Kamil poinformował po południu, że w wyniku trzęsienia zginęły co najmniej 162 osoby, a setki zostało rannych. Liczby te zapewne jeszcze wzrosną, ponieważ trwają poszukiwania i akcje ratownicze. Wcześniej, zgodnie z najnowszymi dostępnymi danymi, indonezyjska Narodowa Agencja Łagodzenia Klęsk Żywiołowych (BNPB) poinformowała, że ​​zginęły co najmniej 62 osoby. Wielu rannych trafiło do szpitala, część leczono na parkingu, bo placówki były pozbawione prądu przez kilka godzin.

Czytaj też: Raport specjalny – trzęsienia ziemi

Indonezja. Trzęsienia ziemi są powszechne

W ciągu dwóch godzin po trzęsieniu odnotowano 25 wstrząsów wtórnych. Ratownicy próbują uratować ludzi uwięzionych pod zawalonymi budynkami. Ponad 13 tys. osób zostało przesiedlonych, ponad 2,2 tys. domów uszkodzonych. W wioskach wciąż jest sporo ludzi, którzy nie zostali ewakuowani.

Wstrząsy były odczuwalne m.in. w Dżakarcie, gdzie ewakuowano ludzi z wieżowców. Pracownicy biurowi wybiegli z budynków w dzielnicy obywatelskiej i biznesowej. „Pracowałem, gdy podłoga pode mną się trzęsła. Wyraźnie wyczuwałem drżenie” – powiedział agencji AFP prawnik Mayadita Waluyo. Z kolei pracownik biurowy Ahmad Ridwan przekazał agencji Reuters: „Jesteśmy przyzwyczajeni do trzęsień ziemi, ale teraz spanikowaliśmy”.

Trzęsienia ziemi są powszechne w Indonezji, znajdującej się na obszarze „pierścienia ognia” aktywności tektonicznej na Pacyfiku. W Sulawesi w 2018 r. zginęło z tego powodu ponad 2 tys. osób.

Czytaj też: Trzęsienie ziemi w Afganistanie. Kilkaset ofiar, wielu rannych

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Społeczeństwo

Rząd tnie cesarki, choć Polki boją się rodzić naturalnie. Co się dzieje na porodówkach?

Polka idzie dziś po zaświadczenie od psychiatry nie tylko wtedy, kiedy potrzebuje aborcji, ale i po to, żeby zagwarantować sobie cesarskie cięcie. Rodzi w ten sposób już co druga. Eksperci WHO i ONZ przypatrują się tej sytuacji ze zdziwieniem, pytając, co właściwie dzieje się na polskich porodówkach?

Agata Szczerbiak
02.12.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną