„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Obywatele innych Niemiec

Die Reichsbürger, obywatele innych Niemiec. Groźni fanatycy czy foliarze?

Zatrzymanie Heinricha XIII, jednego z przywódców Obywateli Rzeszy. Zatrzymanie Heinricha XIII, jednego z przywódców Obywateli Rzeszy. Boris Roessler/DPA / PAP
Republika Federalna formalnie nie istnieje, a jej władze to okupanci – twierdzi coraz liczniejsza grupa naszych zachodnich sąsiadów.
Dokumenty i symbole, które stworzyli dla siebie Obywatele Rzeszy: orzeł cesarski, paszport i tablice rejestracyjne.Bildagentur-online/Ohde/Alamy Stock Photo/BEW Dokumenty i symbole, które stworzyli dla siebie Obywatele Rzeszy: orzeł cesarski, paszport i tablice rejestracyjne.

Tego w Republice Federalnej jeszcze nie było – zamach stanu. Rok temu w konspiracji powołali tajny gabinet, podzielili stanowiska, teraz planowali przejęcie władzy, nawet z użyciem siły. Siódmego grudnia uprzedziły ich policja i tajne służby. Autorzy planowanego puczu sami nazywają się Die Reichsbürger – Obywatele Rzeszy. Wprawdzie ta ostatnia już dawno odeszła do historii, ale nadal tkwi w ich głowach. Dla nich Republika Federalna Niemiec jest nielegalna. Więcej – w ogóle nie istnieje. Jest co najwyżej zwykłą firmą, GmbH, spółką z o.o. Powołują więc własne rządy, mają własnych kanclerzy, proklamują własne monarchie i tworzą własny porządek prawny. Dziecinada? Niezupełnie.

Jeszcze do niedawna władze Republiki Federalnej nie tyle lekceważyły, co przymykały oczy na te swoiste dziwactwa, nierzadko z pogranicza politycznego kabaretu. Mieściły się przecież w szerokim spektrum ekspresji obywatelskich wolności. Gadulstwo i ocierające się o psychiczne niezrównoważenie natręctwo Obywateli Rzeszy były nieszkodliwe. Nie naruszały publicznego porządku, co najwyżej wystawiały na ciężką próbę cierpliwość urzędników, którzy mieli z nimi do czynienia.

Odkąd jednak w 2016 r. niektórzy Reichsbürgerowie przeszli od słów do czynów, sięgając nawet po broń, sprawa stała się poważna. Pod lupę wziął ich Federalny Urząd Ochrony Konstytucji, a niemieckie sądy, których Reichsbürgerowie oczywiście nie uznają, zaczęły posyłać ich za kratki. Realne kratki.

Obywatele i królowie

To historia m.in. 61-letniej Reichsbürgerin, „obywatelki Rzeszy” z Lüneburga, która nie uznaje RFN i jej instytucji, aktywistki ugrupowania Zjednoczone Narody i Plemiona, stawiającego sobie za cel zbudowanie odrębnego systemu państwowego na wzór starej Rzeszy – ugrupowania od marca 2020 r.

Polityka 51.2022 (3394) z dnia 13.12.2022; Świat; s. 51
Oryginalny tytuł tekstu: "Obywatele innych Niemiec"
Reklama