Świat

Dżihad przeciw maszynom

Dżihad przeciw maszynom. Czy ograniczenie sztucznej inteligencji jest jeszcze możliwe?

Zapalnikiem potencjalnego buntu przeciwko myślącym maszynom może być obawa przed utratą poczucia kontroli nad AI. Zapalnikiem potencjalnego buntu przeciwko myślącym maszynom może być obawa przed utratą poczucia kontroli nad AI. Marcin Bondarowicz
Błyskawiczna kariera sztucznej inteligencji wywołuje kolejne apele o międzynarodowe ograniczenie lub nawet zakaz rozwoju tej technologii. Czy to w ogóle jeszcze możliwe?
Elon Musk wezwał do zamrożenia prac badawczych w całej branży na minimum sześć miesięcy, aby w ten sposób dać czas rządom na przygotowanie stosownych regulacji.Gonzalo Fuentes / Reuters/Polityka Elon Musk wezwał do zamrożenia prac badawczych w całej branży na minimum sześć miesięcy, aby w ten sposób dać czas rządom na przygotowanie stosownych regulacji.

W „Diunie” Franka Herberta, niedawno z rozmachem zekranizowanej przez Denisa Villeneuve’a, pojawia się mgliste wspomnienie o Butleriańskim Dżihadzie. Bez niego trudno zrozumieć świat Herberta. Akcja książki rozgrywa się bowiem w odległej przyszłości, w której nie ma myślących maszyn. A to dlatego, że wiele lat wcześniej przejęły one władzę nad ludźmi, uzależniając ich stopniowo od siebie. Ci się jednak zbuntowali i w stuletniej wojnie, zwanej właśnie Butleriańskim Dżihadem, zniszczyli wszystkie myślące maszyny. Przyrzekli też sobie, że już nigdy nie stworzą nowych.

Herbert użył słowa dżihad świadomie, bo w tej wojnie nie chodziło tylko o zwykłą dominację. Dla jego ludzkich bohaterów był to fundamentalny spór o definicję człowieczeństwa i o przyszłość ludzkości. Wszystko to brzmi niebezpiecznie znajomo w obliczu obecnych debat nad przyszłością sztucznej inteligencji. Czy zatem stoimy u progu nowego dżihadu?

1.

Kilka tygodni temu grupa przedsiębiorców i ekspertów związanych ze sztuczną inteligencją (artificial intelligence, AI) zaalarmowała w publicznym liście, że rozwijana przez nich technologia stanowi „egzystencjalne zagrożenie dla ludzkości”, porównywalne z pandemią i wojnami nuklearnymi.

Alarm poparli m.in. Sam Altman, szef OpenAI, twórcy ChatGPT, najpopularniejszej dziś aplikacji-interfejsu dla AI, i Demis Hassabis, który stoi na czele działu AI w Google. Podpisali się pod nim również Geoffrey Hinton i Yoshua Bengio, laureaci Nagrody Turnera, uważani za ojców chrzestnych współczesnej AI. Hinton w maju zrezygnował z pracy dla Google – jak sam przyznał: żeby móc krytykować. „Niewielu ludzi wierzyło, że to [AI – przyp. red.] może kiedyś stać się mądrzejsze od ludzi – napisał Hinton.

Polityka 26.2023 (3419) z dnia 20.06.2023; Świat; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Dżihad przeciw maszynom"
Reklama