Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Dziurawy kordon

AfD przekracza czerwoną linię. Skrajna prawica w Niemczech się umacnia

Robert Sesselmann (w środku) z AfD – zwycięzca ostatnich wyborów na stanowisko starosty w Sonneberg w Turyngii. Robert Sesselmann (w środku) z AfD – zwycięzca ostatnich wyborów na stanowisko starosty w Sonneberg w Turyngii. Martin Schutt/DPA / PAP
Ostatnie sukcesy skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec nie są już „wypadkiem przy pracy” niemieckiego systemu politycznego. To ostrzeżenie przed przerwaniem tamy.
Na Roberta Sesselmanna oddano prawie 53 proc. głosów.Maximilian Schwarz/Reuters/Forum Na Roberta Sesselmanna oddano prawie 53 proc. głosów.

Stephan Kramer już podjął decyzję. W dniu, w którym Alternatywa dla Niemiec (AfD) wejdzie do federalnego rządu, z całą rodziną wyemigruje z Niemiec. A ten dzień być może się zbliża. Rosnące od dłuższego czasu notowania tej skrajnie prawicowej partii (dziś to już blisko 20 proc. poparcia i drugie miejsce w kraju, po CDU) potwierdzają jedynie zdaniem Kramera, że AfD jest parlamentarnym ramieniem spisku zmierzającego do obalenia demokratycznego porządku Niemiec.

Jeśli miałby się spełnić czarny scenariusz z AfD w rządzie federalnym, 55-letni Stephan Kramer z pewnością dotrzyma słowa. Jak mało kto wie, co mówi: jest szefem Urzędu Ochrony Konstytucji w Turyngii, landowego kontrwywiadu, od lat obserwującego i analizującego płynące ze strony AfD zagrożenia dla demokratycznego porządku Niemiec.

Niedawny sukces tej partii w powiecie Sonneberg w południowej Turyngii, w byłej NRD, gdzie pokonała koalicję wszystkich partii demokratycznych, nie jest bowiem ani tzw. wypadkiem przy pracy, ani tym bardziej efektem typowego lokalnego protestu wyborców. W kampanii wyborczej AfD nie zajmowała się bowiem ani kłopotami ze ścieżkami rowerowymi, remontami wodociągów czy brakiem miejsc w żłobkach.

Na celownik wzięła obecną trójkolorową koalicję rządową w Berlinie (socjaldemokraci, Zieloni, liberałowie) i najbardziej palące problemy niemieckiej polityki – kryzys energetyczny, politykę ochrony klimatu, skutki strategii antycovidowej, nielegalną migrację i uchodźców, politykę rodzinną i socjalną, konsekwencje wojny w Ukrainie, nie zabrakło też jednego z tradycyjnie wiodących tematów AfD – wyjścia ze strefy euro. I strategia ta odniosła sukces. W dalekim Berlinie zadrżały szyby.

Wyborcza awaria?

Sonneberg to najmniejszy powiat w Niemczech. Liczy niewiele ponad 55 tys.

Polityka 29.2023 (3422) z dnia 11.07.2023; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Dziurawy kordon"
Reklama