Świat

Śmieszno i straszno

Jewgienij Prigożyn – od kreatury do karykatury. Jest śmieszno i straszno

Seria zdjęć Prigożyna ze sztuczną brodą, poprzebieranego za cudacznego oficera arabskiej armii. Seria zdjęć Prigożyna ze sztuczną brodą, poprzebieranego za cudacznego oficera arabskiej armii. AN
Coraz więcej wskazuje na to, że słynni buntownicy z rosyjskiej historii nie znaleźli w Jewgieniju Prigożynie godnego naśladowcy. Raczej karykaturzystę.
Putin na puczu na razie niewiele stracił, choć część zachodnich mediów uważa, że jego wizerunek uległ nadwerężeniu w oczach rosyjskiego ludu.SPUTNIK / Reuters/Forum Putin na puczu na razie niewiele stracił, choć część zachodnich mediów uważa, że jego wizerunek uległ nadwerężeniu w oczach rosyjskiego ludu.

Władimir Putin-dyktator żyje i ma się chyba całkiem nieźle. Właśnie wystąpił na szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy wraz z przywódcami Indii i Chin. Prigożyn-buntownik również żyje, oddano mu nawet najemników i skonfiskowany na chwilę majątek. Szojgu-cel buntowników wygląda na całkiem żywego, choć siedzi nieco posmutniały na naradach wojennych na Kremlu.

Wdowy po zabitych w czasie buntu pilotach – opłacone. Służby specjalne – na posterunku, choć nie wiadomo do końca, kogo strzegą. Armia rosyjska – wykrwawia się na froncie w Ukrainie. Ukraińcy nacierają i wciąż próbują znaleźć słabe punkty obrony Rosjan. Na wschodzie bez zmian, choć cała sytuacja z Prigożynem wydawała się przez moment szansą na strategiczne załamanie Rosji.

Bunt niewzorcowy

Kiedy trwał jeszcze marsz kolumny autobusów i ciężarówek wiozących czołgi Wagnera na Moskwę, świat gorączkowo przypominał sobie poprzednie rosyjskie rebelie i zastanawiał się, czy na naszych oczach właśnie odbywa się ich powtórka. Wizja była ponętna: Prigożyn obala Putina, rozpoczyna się walka o władzę, Rosja się rozpada! Ukraina wyczarowuje skądś pięć brygad pancernych, które przełamują linie obronne Rosjan w Zaporożu i Donbasie. Koniec wojny, Krym odbity, armia w rozsypce. Piękny chaos.

Działanie Prigożyna wydawało się odtwarzać rosyjski model buntu przeciw carowi – albo w obronie cara. W historii tego kraju wojna kilkukrotnie stwarzała już zagrożenie dla systemu władzy opartego na równowadze między ludem, carem i bojarami (czyli elitami pieniędzy i wojska). Jeśli lud czuje, że wojna nie przynosi spodziewanych efektów, może się zbuntować przeciwko błędnym decyzjom cara. Tak było w 1905 i w 1917 r., podczas wojen z Japonią i później z Niemcami.

Elity z reguły chcą się pod taki gniew ludu podłączyć, by zachować swoją pozycję i majątki.

Polityka 29.2023 (3422) z dnia 11.07.2023; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Śmieszno i straszno"
Reklama