Świat

Londyn kontra auta

Londyn kontra kierowcy. W tej strefie smrodzące auta muszą zapłacić

Rozszerzenie strefy popiera 39 proc. pytanych londyńczyków, 35 proc. jest przeciw. Rozszerzenie strefy popiera 39 proc. pytanych londyńczyków, 35 proc. jest przeciw. Shutterstock
Zanieczyszczenie powietrza zabija dziś na Wyspach więcej ludzi niż rak płuc wywołany przez palenie. Mimo to ULEZ nie jest zbytnio popularny.

Stolica Zjednoczonego Królestwa, jak zresztą wiele innych europejskich metropolii, w samym centrum miała dotychczas tzw. strefę niskiej emisji, w której każdy smrodzący pojazd musiał płacić. Teraz lokalne władze, z burmistrzem Sadikiem Khanem na czele, rozciągnęły ową strefę, znaną pod skrótem ULEZ, na obszar całego miasta razem z przedmieściami, tzw. Greater London, włączając do niej 5 mln ludzi. W efekcie londyński ULEZ stał się największą tego typu strefą na świecie.

Wszystkie poruszające się tu pojazdy, również motocykle, które nie spełniają określonych limitów emisyjnych, obciążone są opłatą 12,5 funta (65 zł) dziennie. Kara za brak opłaty wynosi 180 funtów; 90 funtów, jeśli uiści się ją w 14 dni. Limity emisji określone są na podstawie standardów Euro 4, 5 i 6 – w przybliżeniu chodzi o auta benzynowe sprzed 2006 r. i diesle sprzed 2016. Wyjątki stanowią taksówki, dostawczaki i pojazdy dla osób niepełnosprawnych. Władze miasta twierdzą, że w sumie to co dziesiąty pojazd poruszający się po Londynie, stołeczny urząd transportu, TfL – że co szósty. Jednocześnie dla mieszkańców miasta, których auta przekraczają limity, władze zaoferowały dopłatę na ich dostosowanie lub zakup nowych w wysokości 2 tys. funtów.

Burmistrz Khan przekonuje, że wprowadzenie ULEZ w centrum Londynu cztery lata temu obniżyło tam stężenie dwutlenku węgla o 44 proc. A jako zadeklarowany astmatyk dodaje, że zanieczyszczenie powietrza zabija dziś na Wyspach więcej ludzi niż rak płuc wywołany przez palenie. Mimo to ULEZ nie jest zbytnio popularny – według sondażu More in Common ostatnie rozszerzenie strefy popiera 39 proc. pytanych londyńczyków, 35 proc. jest przeciw. Ci drudzy organizują liczne demonstracje, często odwołując się do protestów francuskich żółtych kamizelek.

Polityka 37.2023 (3430) z dnia 05.09.2023; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Londyn kontra auta"
Reklama