Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Bańka pęka

Bańka pęka. Czy „chiński Lehman Brothers” zaszkodzi gospodarce?

Tym razem los Evergrande, najbardziej zadłużonego dewelopera nieruchomości na świecie wydaje się przesądzony. Tym razem los Evergrande, najbardziej zadłużonego dewelopera nieruchomości na świecie wydaje się przesądzony. Getty Images
Eksperci od miesięcy mówili o pękającej bańce na chińskim rynku nieruchomości, określając właśnie Evergrande jako „chiński Lehman Brothers”.

Evergrande, najbardziej zadłużony deweloper nieruchomości na świecie (ponad 300 mld dol. na minusie), de facto ogłosił bankructwo – 28 września zawieszono notowania tego chińskiego giganta na giełdzie w Hongkongu. Władze firmy jednocześnie poinformowały, że jej założyciel i obecny szef Hui Ka Yan jest w areszcie domowym, ponieważ ciążą na nim „oskarżenia kryminalne”. Hui jeszcze kilka lat temu, z majątkiem przekraczającym 42 mld dol., był uważany za najbogatszego człowieka w Azji. Teraz prawdopodobnie padł ofiarą „wielkiego wyrównywania” – sztandarowej polityki chińskiego lidera Xi Jinpinga, który nie tylko chce się pozbyć bogaczy, kłujących w oczy chińskie masy (prywatne odrzutowce, jachty itd.), ale jest również zdania, że to właśnie oni odpowiadają za załamanie się wzrostu chińskiej gospodarki. Kryzys na rynku nieruchomości doskonale wpisuje się w taką optykę, bo to właśnie w tej branży – według władzy – kilku bogaczy „okrada” miliony Chińczyków marzących o własnym mieszkaniu.

Chiński gigant wybrał ryzykowny model rozwoju – przez lata zapożyczał się na potęgę, rozpoczynał niezliczone budowy (1300 projektów w 280 miastach) i na pniu sprzedawał ludziom tzw. dziurę w ziemi. Ci z kolei inwestowali nierzadko oszczędności całej rodziny i zapożyczali się na lata z przeświadczeniem, że ceny nieruchomości będą tylko rosły. To już jednak przeszłość. Eksperci od miesięcy mówili o pękającej bańce na chińskim rynku nieruchomości, określając właśnie Evergrande jako „chiński Lehman Brothers” – to nawiązanie do amerykańskiego banku inwestycyjnego, którego bankructwo w 2008 r. wywołało kryzys finansowy.

Już w 2021 r., gdy Evergrande pierwszy raz nie radziła sobie ze spłatą długów, cały chiński rynek nabawił się problemów z płynnością finansową.

Polityka 41.2023 (3434) z dnia 03.10.2023; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 13
Oryginalny tytuł tekstu: "Bańka pęka"
Reklama