Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Gordon Brown, bliźniak spod nr. 11

Nowy premier Wielkiej Brytanii

Nowego premiera Gordona Browna przywitały stare problemy.

Gordon Brown w swym pierwszym oświadczeniu w roli nowego premiera Wielkiej Brytanii powiedział, że będzie „człowiekiem zmiany”, a nowy rząd zyska „nowe priorytety”: w systemie ochrony zdrowia, szkołach, tanich mieszkaniach, że odejdzie od „wąskich interesów partykularnych”. Trudno w to wierzyć.

Na pewno zobaczymy inny styl i nowych ludzi, to już dużo. Brown jest surowy, solidniejszy, ciężkawy, mniej spontaniczny, nieskory do uśmiechu, który zwykle Tony’emu Blairowi nie schodził z ust.

Stare i niezmienione pozostają problemy: na powitanie Browna nieznani terroryści podłożyli bomby, a wywiad przyznał, że nie dysponował wcześniej żadnymi, nawet skąpymi, danymi wywiadowczymi. Źle to świadczy o wynikach walki z terroryzmem, mimo tak ogromnej i wieloletniej mobilizacji. Najważniejsza jednak do pokonania przeszkoda, na której padł Tony – obecność wojsk brytyjskich w Iraku – pozostaje do wzięcia. Jakim sposobem? Brown zdystansuje się od tak ścisłych, jak Blaira, związków z Bushem, ale trudno wyobrazić sobie, by Amerykanów zostawił tam bez wsparcia.

Odziedziczy też typowy na Wyspach chłód wobec integracji europejskiej oraz wstrzemięźliwość wobec euro. Prasa brytyjska, zwykle Unii niechętna, już przypuściła szturm na rzekomą „kapitulację” na ostatnim szczycie UE w Brukseli i żąda referendum w sprawie uzgodnionych tam zasad traktatowych. Awans Gordona Browna stanowi też ciekawe „studium bliźniactwa” politycznego; przecież obecny premier zyskał stanowisko, które odstąpił mu najbliższy przyjaciel.

Przez 10 lat premierowania Blaira Brown był numerem dwa (tak jest zawsze z kanclerzem skarbu), który zresztą tradycyjnie mieszka i urzęduje obok premiera: jeden pod nr 10, drugi pod nr 11 przy Downing Street. Żony i dzieci bawią się w tym samym ogródku.

Tajemnicą jednak pozostała treść „dżentelmeńskiej umowy” między politykami. Czy Blair obiecał Brownowi, że ustąpi mu pod dwóch kadencjach, a w końcu zmienił zdanie i odszedł dopiero, gdy wyłożył się na sondażach popularności?

Teraz to już nie ma znaczenia. Brown gra już na własne konto.

WIĘCEJ:

 

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Psychologowie są dziś wszędzie i zajmują się wszystkim. Czy słusznie? I kto się zajmie nimi?

Transport, policja, szpitale, marketing, reklama, sądownictwo, media, polityka, a wkrótce każda polska szkoła – gdzie się obejrzeć, tam psycholog. Czy współczesna wiedza psychologiczna pozwala im brać na swoje barki aż takie obciążenia?

Ewa Wilk
25.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną