Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Gordon Brown, bliźniak spod nr. 11

Nowy premier Wielkiej Brytanii

Nowego premiera Gordona Browna przywitały stare problemy.

Gordon Brown w swym pierwszym oświadczeniu w roli nowego premiera Wielkiej Brytanii powiedział, że będzie „człowiekiem zmiany”, a nowy rząd zyska „nowe priorytety”: w systemie ochrony zdrowia, szkołach, tanich mieszkaniach, że odejdzie od „wąskich interesów partykularnych”. Trudno w to wierzyć.

Na pewno zobaczymy inny styl i nowych ludzi, to już dużo. Brown jest surowy, solidniejszy, ciężkawy, mniej spontaniczny, nieskory do uśmiechu, który zwykle Tony’emu Blairowi nie schodził z ust.

Stare i niezmienione pozostają problemy: na powitanie Browna nieznani terroryści podłożyli bomby, a wywiad przyznał, że nie dysponował wcześniej żadnymi, nawet skąpymi, danymi wywiadowczymi. Źle to świadczy o wynikach walki z terroryzmem, mimo tak ogromnej i wieloletniej mobilizacji. Najważniejsza jednak do pokonania przeszkoda, na której padł Tony – obecność wojsk brytyjskich w Iraku – pozostaje do wzięcia. Jakim sposobem? Brown zdystansuje się od tak ścisłych, jak Blaira, związków z Bushem, ale trudno wyobrazić sobie, by Amerykanów zostawił tam bez wsparcia.

Odziedziczy też typowy na Wyspach chłód wobec integracji europejskiej oraz wstrzemięźliwość wobec euro. Prasa brytyjska, zwykle Unii niechętna, już przypuściła szturm na rzekomą „kapitulację” na ostatnim szczycie UE w Brukseli i żąda referendum w sprawie uzgodnionych tam zasad traktatowych. Awans Gordona Browna stanowi też ciekawe „studium bliźniactwa” politycznego; przecież obecny premier zyskał stanowisko, które odstąpił mu najbliższy przyjaciel.

Przez 10 lat premierowania Blaira Brown był numerem dwa (tak jest zawsze z kanclerzem skarbu), który zresztą tradycyjnie mieszka i urzęduje obok premiera: jeden pod nr 10, drugi pod nr 11 przy Downing Street. Żony i dzieci bawią się w tym samym ogródku.

Tajemnicą jednak pozostała treść „dżentelmeńskiej umowy” między politykami. Czy Blair obiecał Brownowi, że ustąpi mu pod dwóch kadencjach, a w końcu zmienił zdanie i odszedł dopiero, gdy wyłożył się na sondażach popularności?

Teraz to już nie ma znaczenia. Brown gra już na własne konto.

WIĘCEJ:

 

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną