Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Niemiecka dziura

Niemiecka dziura w budżecie. Ateny nie omieszkały tego skomentować

Olaf Scholz Olaf Scholz Lisi Niesner / Reuters / Forum
Kryzysu budżetowego w Niemczech nie omieszkali skomentować Grecy, którzy w latach 2010–15 mieli swój.

Czy niemiecka koalicja rządowa rozpadnie się przez problem z budżetem? Ten pojawił się, gdy Federalny Trybunał Konstytucyjny zabronił rządowi przerzucić pieniądze ze specjalnego funduszu covidowego na bieżące cele klimatyczne, co nagle wykopało 60-miliardową dziurę w budżecie.

Kanclerz i lider socjalistów (SPD) Olaf Scholz chce ją zasypać, podwyższając podatki i kolejny raz zawieszając limit zadłużania się państwa. Minister finansów i szef liberałów (FDP) Christian Lindner nie chce o tym słyszeć – zakaz nowych podatków jest w umowie koalicyjnej – i przed weekendem zagroził wyjściem z rządu, co oznaczałoby jego upadek. Zamiast tego proponuje cięcia wydatków m.in. na polityki socjalne i pomoc międzynarodową.

Skąd ta dziura? Trybunał przypomniał rządowi, że pożyczki celowe muszą być na ten cel wydane, a potem zwrócone w ciągu roku. A rząd, próbując przerzucić pieniądze pożyczone dwa lata temu, w ramach walki z pandemią na sfinansowanie tegorocznego Funduszu Klimatu i Transformacji, podważa w ogóle ideę „specjalnych funduszy”. To rozwiązanie, które pozwala Berlinowi na ekstrawydatki – poza konstytucyjnym limitem zadłużenia – w sytuacjach awaryjnych, ale na ściśle określonych warunkach. Trzy dni po rosyjskiej agresji na Ukrainę taki specjalny fundusz o wartości 100 mld euro niemiecki rząd zapowiedział na modernizację Bundeswehry. A niedługo później kolejne „specjalne” 200 mld na złagodzenie skutków wzrostu cen energii. Takie wydatki nie wchodzą księgowo do budżetu, pomagając ominąć konstytucyjną kotwicę budżetową, jak w Niemczech nazywa się ograniczenie deficytu budżetowego do poziomu 0,35 proc. PKB. Ale z wyjątku zrobiła się coroczna reguła.

Kryzysu budżetowego w Niemczech nie omieszkali skomentować Grecy, którzy w latach 2010–15 mieli swój.

Polityka 50.2023 (3443) z dnia 05.12.2023; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Niemiecka dziura"
Reklama