Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Rok jednej wtyczki i drewnianego smoka

Rok jednej wtyczki i drewnianego smoka. Co czeka świat w 2024

W lutym Chiny wejdą w rok drewnianego smoka. W lutym Chiny wejdą w rok drewnianego smoka. Shutterstock

• W lutym Chiny wejdą w rok drewnianego smoka, znak ludzi ambitnych, energicznych i otwartych, ale też władczych i niecierpliwych.

• 8 kwietnia – całkowite zaćmienie słońca. Od środkowego Meksyku po Kanadę, ciemności zapadną nawet na 4 godziny.

• W czerwcu w Niemczech Euro 2024 pokaże, jak silna jest europejska piłka nożna. A w lipcu igrzyska w Paryżu – jak żywy pozostał duch olimpijski. Większość paryżan jest olimpiadzie przeciwna.

Nowa stolica Indonezji Nusantara, na dziewiczych terenach Borneo.ShutterstockNowa stolica Indonezji Nusantara, na dziewiczych terenach Borneo.

• 17 sierpnia Indonezja uroczyście zainauguruje nową stolicę Nusantarę, na dziewiczych terenach Borneo, czwartą w ciągu ostatnich 80 lat. Poprzednia, Dżakarta, jest podtapiana, przesiąknięta smogiem i tak zakorkowana, że nie nadaje się do życia.

• Ruszy, z opóźnieniem, EES, unijny system rejestrowania wjazdów i wyjazdów podróżnych z państw trzecich; zastąpi ręczne stemplowanie paszportów i ma uszczelnić granice. A wszystkie nowe urządzenia w Unii mają być obsługiwane jednym typem ładowarek, ze złączem USB-C, czemu gorąco sprzeciwiał się Apple.

• Zacznie wchodzić w życie, przyjęty przez 130 państw, globalny podatek minimalny. Ma za pomocą wyrównań podatkowych (top-up tax) sprawić, że wielkie międzynarodowe korporacje zapłacą w każdym kraju przynajmniej 15 proc. efektywnego podatku.

Artemis 2 z czteroosobową załogą.Ricardo Ramirez Buxeda/Orlando Sentinel/Tribune News Service/Getty ImagesArtemis 2 z czteroosobową załogą.

• Amerykańska misja Artemis 2 z czteroosobową załogą po pół wieku powróci na Księżyc, na razie na jego orbitę. Wyląduje kolejna, Artemis 3, przewidziana w drugiej połowie dekady.

Polityka 1/2.2024 (3446) z dnia 27.12.2023; Ludzie i wydarzenia. Świat w roku 2024; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Rok jednej wtyczki i drewnianego smoka"
Reklama