Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Tajlandia jednopłciowa

Tajlandia ma już ustawę przeciw dyskryminacji ze względu na płeć. Tajlandia ma już ustawę przeciw dyskryminacji ze względu na płeć. Shutterstock
Po dziesięciu latach biegu z przeszkodami jest wreszcie przełom: Tajlandia legalizuje małżeństwa osób tej samej płci.

W tajskiej Izbie Reprezentantów obok projektu firmowanego przez premiera Sretthę Thavisina zostały złożone trzy projekty opozycji i wersja kompromisowa właśnie została przyjęta stosunkiem głosów 400 do 15. Co dobrze oddaje nastroje społeczne: według niedawnego rządowego sondażu 96,6 proc. akceptuje takie związki. Będą miały równe prawa z obecnymi w kwestii rozliczeń podatkowych, dziedziczenia czy adopcji dzieci. Teraz kolej na akceptację Senatu oraz poparcie ze strony króla; w zgodnej opinii nie powinno być z tym większych problemów.

Tym samym Tajlandia, która cieszy się przychylną opinią w kwestiach LGBT i ma już ustawę przeciw dyskryminacji ze względu na płeć (ale ciągle zabrania zmiany płci), stanie się regionalnym trendsetterem. W Azji małżeństwa tej samej płci akceptuje tylko Tajwan (od 2019 r.) i Nepal (który pierwszy taki związek zarejestrował w grudniu ub.r.). Według orzecznictwa japońskiego zakaz małżeństw jednopłciowych jest niekonstytucyjny, ale do ich urzędowej akcepcji ciągle daleka droga, w Wietnamie zmieniło się tyle, że od 2013 r. przestano karać za takie związki, a Singapur, który w 2022 r. wykreślił prawo zabraniające homoseksualizmu, wprowadził jednocześnie do konstytucji zapis uniemożliwiający korektę dotychczasowej definicji małżeństwa. Malezja, Mjanma i Brunei nadal karzą za seks osób tej samej płci.

Polityka 15.2024 (3459) z dnia 02.04.2024; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Reklama