Świat

Torba z sufitu

Birkinka, najbardziej pożądana torebka świata. Jeśli ją masz, należysz do elitarnego klubu

Słynna torba jest dostępna w kilku rozmiarach: od 25 do 40 cm szerokości w podstawie. Słynna torba jest dostępna w kilku rozmiarach: od 25 do 40 cm szerokości w podstawie. Brett Coomer/Houston Chronicle / Getty Images
Najbardziej pożądana torebka damska na świecie jest także najbardziej niedostępnym wytworem mody. I sygnałem, jaki najbogatsi wysyłają innym najbogatszym. Jak Birkin bag stała się niezastąpionym talizmanem starych i nowych elit?

Drogi prowadzące ku upragnionym szczytom luksusu są tylko dwie. Albo przez lata grzecznie zostawiasz pieniądze w butikach ekskluzywnej francuskiej marki Hermès i czekasz na swoją nagrodę, albo kupujesz z drugiej ręki – znacznie szybciej i niebotycznie drogo. Dwa lata temu dom aukcyjny Sotheby’s sprzedał na aukcji najkosztowniejszy model torby Birkin, nazwany Himalaya, bo wykonany z bielonej skóry aligatora (uzyskany kolor ma przypominać ośnieżone azjatyckie szczyty), z zapięciem z 18-karatowego białego złota inkrustowanego diamentami. Kosztował 450 tys. dol. Ten model – zarówno w wersji z diamentami, jak i bez kamieni szlachetnych – należy obecnie do najbardziej pożądanych. Wersje zbliżone, tzw. diamentowe Birkin – wykonane ze skóry aligatora, dostępne w rozmaitych kolorach, od czerni po róż i turkus, ze szlachetnymi zdobieniami – to nieustannie poszukiwane klasyki sięgające 200 tys. dol.

Modelem ultrarzadkim jest z kolei Faubourg Birkin, torebka inspirowana fasadą oryginalnego sklepu Hermèsa w Paryżu przy Rue du Faubourg Saint-Honoré, dokąd legendarny butik przeniósł się w 1880 r. i gdzie istnieje do dziś pod numerem 24. Bok torebki zdobią motywy trzech okien z pomarańczowymi markizami, a klapa i słynne zaokrąglone rączki są wykonane z matowej skóry aligatora. Torebka istnieje w dwóch podstawowych wersjach kolorystycznych – dziennej (jasny brąz) i nocnej (niebieska). Dwa lata temu przybyły kolejne – północna (czarna) i zimowa (biała). Ta ostatnia jest obecnie najcenniejsza, aukcja w Sotheby’s wywindowała jej cenę do 200 tys. dol.

Victoria Beckham, właścicielka ponad 100 modeli birkinekTrago/Getty ImagesVictoria Beckham, właścicielka ponad 100 modeli birkinek

Birkinka. Sufit bogactwa

Ale w rękach prywatnych są modele znacznie droższe, jak Sac Bijou Birkin, zaprojektowana w 2012 r. przez Paula Hardy’ego miniaturowa wersja torebki, noszona niczym bransoleta, zdobiona 2 tys.

Polityka 29.2024 (3472) z dnia 09.07.2024; Świat; s. 51
Oryginalny tytuł tekstu: "Torba z sufitu"
Reklama