Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Pracowici protestanci

Wpły religii na kult pracy

Fot. paul goyette, Flickr (CC BY SA) Fot. paul goyette, Flickr (CC BY SA)
Poziom zatrudnienia w krajach protestanckich jest wyższy niż w państwach, w których dominują inne religie.

 

Do takiego wniosku doszli uczeni z brytyjskiego University of Bath po przeanalizowaniu danych z 80. krajów świata. Wyniki ich pracy publikuje najnowszy numer czasopisma naukowego „American Journal of Economics and Sociology”.

Okazuje się, że w krajach, w których najpopularniejszą religią jest chrześcijański protestantyzm wskaźnik zatrudnienia jest średnio o 6 proc. wyższy niż w innych państwach. Również liczba pracujących kobiet jest o 11 proc. wyższa niż gdzie indziej.

Przeprowadzając analizę statystyczną, uczeni wyeliminowali takie czynniki wpływające na poziom zatrudnienia, jak przepisy prawa pracy, regulacje dotyczące prowadzenia biznesu oraz wysokość podatków. Ich zdaniem uzyskane rezultaty potwierdzają, że kult pracy promowany przez protestantyzm ma wpływ na zachowania społeczne.

Z podobną tezą na początku XX wieku wystąpił słynny niemiecki socjolog i historyk Max Weber w książce zatytułowanej „Etyka protestancka i duch kapitalizmu”. Dowodził w niej między innymi, że obecne w protestantyzmie przekonanie, iż sukces zawodowy jest znakiem Bożego błogosławieństwa i wynikający z tego kult sumiennej pracy przyczyniły się walnie do rozwoju kapitalizmu.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Społeczeństwo

30 lat temu rosyjska armia poszła sobie z Polski. Co nam po niej zostało?

Dla jednych to był prawdziwy koniec zimnej wojny, dla innych okazja łatwego zarobku, a dla jeszcze innych zwiastun nowego życia. 30 lat temu Polskę opuściła armia rosyjska. Co po niej zostało?

Zbigniew Borek
02.10.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną