Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Pracowici protestanci

Wpły religii na kult pracy

Fot. paul goyette, Flickr (CC BY SA) Fot. paul goyette, Flickr (CC BY SA)
Poziom zatrudnienia w krajach protestanckich jest wyższy niż w państwach, w których dominują inne religie.

 

Do takiego wniosku doszli uczeni z brytyjskiego University of Bath po przeanalizowaniu danych z 80. krajów świata. Wyniki ich pracy publikuje najnowszy numer czasopisma naukowego „American Journal of Economics and Sociology”.

Okazuje się, że w krajach, w których najpopularniejszą religią jest chrześcijański protestantyzm wskaźnik zatrudnienia jest średnio o 6 proc. wyższy niż w innych państwach. Również liczba pracujących kobiet jest o 11 proc. wyższa niż gdzie indziej.

Przeprowadzając analizę statystyczną, uczeni wyeliminowali takie czynniki wpływające na poziom zatrudnienia, jak przepisy prawa pracy, regulacje dotyczące prowadzenia biznesu oraz wysokość podatków. Ich zdaniem uzyskane rezultaty potwierdzają, że kult pracy promowany przez protestantyzm ma wpływ na zachowania społeczne.

Z podobną tezą na początku XX wieku wystąpił słynny niemiecki socjolog i historyk Max Weber w książce zatytułowanej „Etyka protestancka i duch kapitalizmu”. Dowodził w niej między innymi, że obecne w protestantyzmie przekonanie, iż sukces zawodowy jest znakiem Bożego błogosławieństwa i wynikający z tego kult sumiennej pracy przyczyniły się walnie do rozwoju kapitalizmu.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kraj

Czy oddawać Ukrainie polskie patrioty? NATO naciska, presja rośnie, Warszawa odmawia

Międzynarodowa presja na Polskę nie maleje – zapewne będzie rosła do szczytu w Waszyngtonie, któremu potrzeba „sukcesu". W którymś momencie Warszawa może być nawet napiętnowana za opór, zwłaszcza jeśli na podarowanie Ukrainie świeżo kupionych patriotów zdecydują się Rumunia lub Szwecja.

Marek Świerczyński, Polityka Insight
14.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną