Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Czarna owca

Media o wynikach wyborów w Szwajcarii

Berno, wiec antyrasistowski. 6 paźdzernika 2007. Fot. habi, Flickr (CC BY SA) Berno, wiec antyrasistowski. 6 paźdzernika 2007. Fot. habi, Flickr (CC BY SA)
Faworytem nacjonalistyczna partia prawicowa SVP, a największym przegranym centrolewicowa Socjaldemokracja.

 

Tego samego dnia co w Polsce – 21 października – wybory parlamentarne odbyły się również w Szwajcarii. Faworytem wyborców okazała się nacjonalistyczna partia prawicowa SVP, a największym przegranym centrolewicowa Socjaldemokracja. Prasa europejska podkreśla znaczenie samej kampanii, która nie ma precedensu w historii szwajcarskiej demokracji.

Sukces prawicy

Szwajcarska Partia Pracy, SVP, która w ciągu 12 lat podwoiła udział w parlamencie, w niedzielnych wyborach dodatkowo poprawiła wynik, zdobywając 29% głosów i kolejnych siedem miejsc w parlamencie, podają BBC, Deutsche Welle, „The Guardian“ i „Economist“.

Deutsche Welle cytuje powyborczą wypowiedź przewodniczącego partii, Ueli Maurera, który ogłosił, że to najlepszy wynik w historii szwajcarskich wyborów powszechnych.
„Ci, którzy są przeciwko Unii Europejskiej, chcą niższych podatków, bezpieczeństwa i mniej przestępstw popełnianych przez imigrantów, zagłosowali na SVP”, powiedział Maurer.

Mimo sukcesu, SVP nie ma większości i będzie musiała rządzić w koalicji. Liderzy pozostałych czterech partii zapowiedzieli wolę utrzymania polityki konsensusu, która tradycyjnie zakłada podział ministerstw między czterech głównych graczy: SVP, Socjaldemokratów, Radykałów i Chrześcijańskich Demokratów, od dekad uzyskujących łącznie 75% mandatów. Czy tegoroczne wybory zmienią układ sił, okaże się na początku grudnia, kiedy wyłoniony zostanie nowy gabinet, podaje Deutsche Welle.

'Rasistowska' kampania

Kampanię wyborczą zdominowały dwa tematy: imigranci i ekologia. Pierwszy wyniósł do władzy prawicową SVP, drugi wzmocnił Zielonych, piszą ‘The Guardian”, „Economist” i Deutsche Welle.

Deutsche Welle ocenia, że zamknięcie urn w niedzielę zakończyło najbardziej zjadliwą kampanię w historii Szwajcarii. Tygodnie poprzedzające wybory zdominowane były przez jedno główne hasło: obcokrajowców. SVP oskarżała imigrantów o wzrost poziomu przestępczości. Zamiast surowych kar, Szwajcaria obdarowuje ich mieszkaniami, miejscami pracy i zasiłkami socjalnymi, brzmiały hasła. SVP posłużyła się też kontrowersyjnym plakatem wyborczym przedstawiającym trzy białe owce – obywateli Szwajcarii – wykopujących z kraju czarną owcę – imigranta. Mimo potępienia przez obserwatora UN za podżeganie do rasowej nienawiści, charyzmatyczny lider SVP, minister sprawiedliwości w ustępującym rządzie i milioner, Christoph Blocher, tłumaczył, że w kampanii chodzi jedynie o imigrantów, którzy łamią prawo.

Po niedzielnych wyborach 20% obcokrajowców mieszkających w Szwajcarii, czyli co piąty obywatel, ma powody do niepokoju, pisze reporter BBC. Przewiduje, że legitymizacja przez wyborców retoryki SVP ułatwi wprowadzenie przepisów deportacyjnych, zakazu budowania meczetów, a także oznacza utrzymanie kursu Szwajcarii poza Unią Europejską.

Opozycja, zwłaszcza lewa strona sceny politycznej oraz frankofońska część kraju, obawiają się rosnących podziałów społecznych i pogorszenia wizerunku Szwajcarii jako państwa konsensusu i tolerancji, podają BBC, „Economist” i Deutsche Welle. Ten ostatni cytuje jednego z obserwatorów zamieszek, który zauważa, że wydarzenia, które miały miejsce podczas kampani wyborczej zastąpiły wizerunek Szwajcarii - kraju „czekolady i kukułek“ obrazami rozbitych samochodów, potrzaskanych tablic wyborczych i niepochlebnych nagłówków w prasie zagranicznej.

Skorzystali Zieloni

„Economist” pisze, że ekstremiści zyskali dzięki miejscom na pierwszych stronach gazet, a tymczasem Zieloni z mniejszym hukiem także polepszyli wyniki, otrzymując 9,6 % głosów i dodatkowych sześć foteli w parlamencie. Sukces Zielonych – najpopularniejszej partii do tej pory nie reprezentowanej w rządzie - sygnalizuje rosnącą świadomość problemów ekologicznych wśród Szwajcarów.

„The Guardian” wyciąga z wygranej SVP dwa główne wnioski. SVP prawdopodobnie osiągnęła tegoroczną wygraną szczyt swojej popularności. Jednak druga pod rząd wyborcza wygrana potwierdza przywódczą pozycję partii i niepokoi oponentów, którzy liczyli na to, że dobre wyniki SVP w 2003 roku były jednorazowym wydarzeniem.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kultura

Musicale na fali. Taki mało rozśpiewany z nas naród, a nie ma spektaklu bez piosenki

Nie należymy do narodów rozśpiewanych, ale w teatrze trudno dziś znaleźć spektakl bez choćby jednej piosenki. Przybywa też dobrych rodzimych musicali.

Aneta Kyzioł
18.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną