Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

To nie choroba, a nowy taniec

Tecktonic - nowy taniec podbija Francję

Po prostu tańczą. Po prostu tańczą. badjonni / Flickr CC by SA
Z Francji nadciąga nowe szaleństwo.

Francuzów ogarnęło nowe szaleństwo – taniec Tecktonic (nazywany przez nich Techtonique). Na ulicach i placach Paryża, Lyonu i innych miast Francji coraz częściej można zauważyć młodych ludzi wykonujących dziwne ruchy, laikowi mogące skojarzyć się z atakiem padaczki. Nic bardziej mylnego – to nie choroba, a nowy taniec, polegający na nagłych, chaotycznych ruchach ramion i nóg oraz skurczów mięśni w rytm muzyki techno. Tecktonic to mieszanka stylów break dance, krump, hiphopu i techno. Jednak, w przeciwieństwie do krumpu – pełnego złości stylu tańca, który powstał na ubogich przedmieściach amerykańskich miast i doczekał się wyrazu uznania w postaci filmu dokumentalnego jednego z najsławniejszych współczesnych fotografów i reżyserów wideoklipów, Davida LaChapelle'a – Tecktonic to dla większości "dzieciaków" bardziej styl i moda niż taniec.


Według różnych źródeł Tecktonic powstał w Belgii lub Holandii, jednak w dobie internetu trudno stwierdzić kto pierwszy, prawie siedem lat temu, zaczął eksprymentować z popping, locking i liquiding – stylami ulicznego tańca funk, powstałymi już w latach 70. ubiegłego wieku i stworzył całkiem nowy styl. Widać w nim między innymi inspiracje stylem Davida Elsewhere’a, gwiazdy tańca współczesnego, i – wiecznie żywego – Michaela Jacksona.

Pewne jest to, że po kilku latach obecności w klubach i piwnicach południowo-wschodnich rejonów Paryża, zwanych Metropolis, Tecktonic wyszedł na ulice przy nie byle jakiej okazji, bo podczas paryskiej Parady Techno we wrześniu tego roku. W ciągu niecałego miesiąca, głównie dzięki filmom krążącym w internecie, tecktonik zyskał wielu popularyzatorów a także biernych naśladowców mody, nie mających nic wspólnego z tańczeniem, ale adaptujących carakterystyczny styl: różnokolorowe dżinsy rurki, czapeczki "tirowców", bluzy w graficzne wzory (preferowane gwiazdki) i trampki (preferowane biało-czarne szachownice). Niektórzy porównują ich do bywalców brytyjskich klubów new-rave, wzorujących się na kiczowatej modzie lat 80. pełnej jarzeniowych kolorów i wzorków.

Podczas gdy dzięki serwisom wideo i wymianom studenckim szaleństwo Tecktonic powoli dociera do Polski (powstał już pierwszy blog Tecktonic), paryscy "odkrywcy" stylu już przekuwają go w złoto. W bogatszych dzielnicach Paryża, jak szykowna (i gejowska) Marais, powstają butiki, gdzie można nabyć wszystkie elementy stroju, czapki, "ocieplacze" na ręce, łańcuszki, breloki i inne gadżety. Niestety, nawet tam nie mają w asortymencie umiejętności tanecznych.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną