Świat

Przeterminowany PKB

Na nowe czasy potrzebny nowy wskaźnik

Przeterminowany (z 2002 r.) wykres PKB. CC by SA Przeterminowany (z 2002 r.) wykres PKB. CC by SA
PKB - wskaźnik skonstruowany w czasach po 'wielkiej depresji' i drugiej wojnie światowej jako miara gospodarczej sprawności i aktywności gospodarek.

 

Załóżmy, że jakiś kraj wpada na pomysł, żeby wyciąć w pień wszystkie lasy i posłać dzieci do pracy zamiast do szkoły. Albo nadchodzi huragan, który sieje zniszczenie i śmierć, ale po nim następuje odbudowa. W obu przypadkach gospodarka się rozwija i politycy są zadowoleni, bo PKB rośnie.

PKB, Produkt Krajowy Brutto, to wskaźnik, który mierzy całkowitą wartość rynkową wszystkich dóbr i usług wyprodukowanych w danym kraju w ciągu danego okresu. Został skonstruowany w czasach po "wielkiej depresji" i drugiej wojnie światowej jako miara gospodarczej sprawności i aktywności gospodarek.

"EurActive" z Brukseli i "People's Online" z Pekinu donoszą dzisiaj o odbywającej się w Brukseli konferencji "Wyjść poza PKB" ("Beyond GDP"). Ponad sześciuset uczestników z sektorów gospodarczych, społecznych i ekologicznych debatuje tam nad nową definicją postępu, dobrobytu i jakości życia, sposobami ich pomiaru, a także uwzględnieniem w procesie decyzyjnym. Na konferencji stwierdzono jednoznacznie, że PKB nie odzwierciedla wszystkich aspektów i potrzeb współczesnych społeczeństw. Gorzej - może ukrywać poważne ubytki w dobrobycie i jakości życia.

"Oczywiście, PKB jest ważny, ale dobrobyt społeczeństwa nie polega tylko na gospodarczej prosperity", zauważył główny mówca z Parlamentu Europejskiego, Anders Wijkman. "Nadszedł czas, by zająć się innymi wskaźnikami, które mówią nam, co dzieje się w społeczeństwie".

"Główne negatywne skutki globalizacji, takie jak zmiany klimatyczne, stawiają nas w obliczu nowego ryzyka, które zagraża całym gospodarkom", powiedział Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Hans-Gert Poettering.

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat opracowano szereg alternatywnych wskaźników, które mają uzupełniać PKB w pomiarze postępu i kondycji gospodarek. Wprowadzają one aspekty nieobecne w PKB, takie jak długoterminowa akumulacja majątku, poziom oczekiwanej długości życia, piśmienność i poziom oświaty, oraz negatywne skutki zanieczyszczenia środowiska i degradacji zasobów naturalnych.

Unia Europejska pracuje teraz nad zintegrowanym wskaźnikiem, który mierzyłby "prawdziwy" postęp, łącząc w sobie m.in. wskaźniki ekologiczne i społeczne. Wstępna wersja wskaźnika będzie gotowa do użytku w 2009 roku.

 

 

 

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Taktyka stanu wyjątkowego i bezwzględnych pushbacków nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Łukaszenka nadal prowadzi swój sabotaż, a nawet go nasila. Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Renata Lis
23.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną